Mjanma – te miejsca musisz zobaczyć!
Autor: Agata & Krzysiek | Data publikacji: 10 października 2017 | Kategoria: Birma / Mjanma

Mjanma i jej przesympatyczni mieszkańcy ulokowali się bardzo głęboko w naszych sercach. Spędzając kilka tygodni w tym pięknym kraju, poczuliśmy, że jest w nim coś bardzo autentycznego. Bezinteresowna pomoc, ciepłe uśmiechy, nieskrywana radość z naszej obecności. To wszystko sprawiło, że czuliśmy się tam wyjątkowo, a spotkań z mieszkańcami tego państwa nie zapomnimy na długo. Postanowiliśmy więc podsumować co warto zobaczyć w Mjanmie.

co warto zobaczyć w Mjanmie - dzieci w Birmie

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W MJANMIE?

Poniżej przedstawiamy Wam nasze subiektywne zestawienie najciekawszych miejsc w Mjanmie. Kolejność prezentacji jest przypadkowa. 

 

BAGAN

Pomarańczowe niebo o wchodzie słońca, wypełnione setkami balonów nad kompleksem świątyń w Bagan, to jeden z tych widoków, które zostają w pamięci na zawsze. Wypożyczając rower, lub e-bike możecie na własną rękę, w swoim tempie, zwiedzić setki złotych świątyń i klasztorów. O tym, że teren Baganu jest ogromny, wiedzieliśmy już przed przyjazdem. Jednak dopiero będąc na miejscu, gdy wspięliśmy się na jedną ze stup i popatrzyliśmy z góry na horyzont, poprzecinany tysiącami złotych wierzchołków, zaniemówiliśmy z wrażenia… 

co warto zobaczyć w Mjanmie - Bagan

 

NAYPYIDAW

Często pomijany punkt  na wszelkich listach „co warto zobaczyć w Mjanmie”. Naypyidaw jest stolicą Mjanmy, nie bez przyczyny nazywaną miastem widmo. Historia tego miejsca jest dosyć nietypowa. W 2006 roku władze postanowiły przenieść stolicę kraju z południowego Yangonu do, specjalnie w tym celu wybudowanego, Naypyidaw. Powodem przeprowadzki było oddalenie stolicy od wybrzeża oraz próba przesiedlenia części obywateli z przeludnionego Yangonu. Zarówno jeden, jak i drugi pretekst nie spotkał się z aprobatą  birmańczyków. Efektem tego jest ogromna, sześciokrotnie większa od Nowego Jorku metropolia, w której prawie nikt nie mieszka. Najatrakcyjniejszym punktem do zobaczenia jest 20-pasmowa autostrada, na której ruch w zasadzie nie istnieje. My przez 20 minut robiliśmy sobie na samym środku drogi zdjęcia i minęły nas może dwa samochody.

Czytaj więcej o Naypyidaw.

co warto zobaczyć w Mjanmie - Naypyidaw

 

TREKKING KALAW – INLE LAKE

Podczas trzydniowego trekkingu zobaczycie wiejskie oblicze Mjanmy, którego próżno szukać w bardziej turystycznych miejscach. Birmańskie wioski, pełne uśmiechniętych dzieci z umorusanymi buziami, leniwie wędrujące krowy na tle zachodzącego słońca, czy drewniane szkoły z dziurawymi boiskami, na pewno zostaną Wam w pamięci na długo. Gdy obładowani koszami rolnicy wracać będą z pól, Wy będziecie się przymierzać do kąpieli w studni, a noc spędzicie na podłodze w klasztorze, lub w wiejskiej chacie. Po trzech dniach trekkingu wrócicie zmęczeni, brudni i spoceni, ale będą to jedne z tych chwil, które wspominać będziecie do końca życia!

Czytaj więcej o trekkingu z Kalaw do jeziora Inle.

co warto zobaczyć w Birmie

 

INLE LAKE

Wstając przed wschodem słońca i udając się do pobliskiej przystani, wsiądźcie w umówioną dzień wcześniej łódkę i zobaczcie piękny wschód słońca nad jeziorem Inle. Wycieczka trwa cały dzień, podczas którego będziecie mieli okazję zobaczyć jak wygląda życie tutejszej ludności, mieszkającej w domkach na wodzie. Pomimo, że miejsce to jest mocno skomercjalizowane i nastawione na turystów, to wciąż znaleźć tu można autentyczną codzienność mieszkańców jeziora. Pomiędzy wieloma sklepami z pamiątkami uda Wam się dostrzec starszą kobietę, robiącą pranie w wodach Inle Lake, czy urocze, nago ganiające dzieci, bawiące się na gankach. Oczywiście agencje wycieczkowe dbają o to, aby turyści skupiali się na zostawianiu pokaźnych kwot w sklepach z pamiątkami (które są tu, notabene, bardzo drogie). My jednak polecamy, podczas przerw na tzw. „wizyty sklepowe” oddalić się trochę od grupy i podglądać wolno płynące tu życie mieszkańców Inle Lake. 

Czytaj więcej o rejsie po jeziorze Inle.

co warto zobaczyć w Mjanmie - rybacy z Inle Lakeco warto zobaczyć w Mjanmie - Inle Lake

 

YANGON (RANGUN)

Jeśli, tak jak my, przybędziecie do Mjanmy od strony Tajlandii, drogą lądową, zapewne Yangon będzie pierwszym miejscem, do którego zawitacie. Ogromne miasto, które jeszcze do niedawna pełniło rolę stolicy kraju, ma do zaoferowania pełną gamę kontrastowych widoków. Zobaczycie tu opływającą złotem, przepiękną świątynię Shwedagon Pagoda, której bogactwo onieśmieliłoby niejednego milionera. Z drugiej strony podglądniecie zwykłe życie biednej społeczności, toczące się wzdłuż torów kolejowych. To tutaj skosztujecie prawdziwej, pysznej, kuchni lokalnej, nie do końca wiedząc co zamawiacie z menu, napisanego zupełnie innym alfabetem! To również w Yangonie zetkniecie się z dobrymi sercami i bezinteresowną pomocą Birmańczyków, którzy ochoczo wskazywać Wam będą odpowiednie pozycje w menu. co warto zobaczyć w Mjanmie - Yangonco warto zobaczyć w Mjanmie - Shwedagon Pagoda

 

POCIĄG W MJANMIE

Przynajmniej raz, będąc w Mjanmie przejedźcie się pociągiem pierwszej klasy. W ramach takiego luksusu spędzicie 12 godzin w ścisku, w ponad 30-stopniowym upale, skrupulatnie manewrując swoim ciałem, aby suma końcowa nabitych siniaków nie przekroczyła setki. Bardziej odważni mogą zaryzykować przejażdżkę drugą klasą (tam już nie ma obicia na siedzeniach, ławki są drewniane). Wszystkie niedogodności wynagrodzi Wam jednak obcowanie z prawdziwym życiem Birmańczyków, którego nie zobaczycie nigdzie indziej. Będziecie mieć okazję poobserwować kobiety z dziećmi, przewożące warzywa i owoce w wielkich, wiklinowych koszach. Na podłodze, przy Waszych stopach, siedzieć będą 80-letnie babcie, które za nic w świecie nie zgodzą się na ustąpienie im miejsc siedzących. Być może skusicie się na prażoną kukurydzę, którą przez okno sprzedawać Wam będą na każdej stacji. Zapewniamy Was, że jako jedyni biali będziecie największą atrakcją w całym pociągu. 

co warto zobaczyć w Mjanmie

Pociąg pierwszej klasy w Mjanmie 🙂

 

Wyprawa pociągiem pierwszej klasy była dla nas na tyle ekscytująca, że nagraliśmy krótki filmik z tej 12-godzinnej podróży. Pociągiem tak trzęsło, że aż dziw, że mamy cały kręgosłupy 🙂

 

 

Azja Birma co warto zwiedzić Mjanma porady


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Birma / Mjanma
3 miesiące w Azji Płd.-Wsch. – propozycja trasy

Pod jednym z ostatnich wpisów na temat kosztów 3-miesięcznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej pojawiły się zapytania o trasę, którą pokonaliśmy podczas naszych azjatyckich wakacji. Z uwagi na to, że przed...

Zamknij