Koszty 3-miesięcznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej
Autor: Agata & Krzysiek | Data publikacji: 28 sierpnia 2017 | Kategoria: Azja
ile kosztuje podróż do azji

Podczas każdej naszej podróży podstawowym przedmiotem, który zawsze ze sobą zabieramy, jest mały notes, w którym zapisujemy wydatki. Notujemy w nim dosłownie wszystko, począwszy od zakupu każdej wody mineralnej, czy chusteczek higienicznych, dzięki czemu jesteśmy teraz w stanie przedstawić Wam rzetelnie szczegółowe koszty podróży po Azji. W ten sam sposób podsumowaliśmy również koszt naszej podróży poślubnej do USA. Przejdźmy więc do konkretów…

Średni kurs dolara podczas trzech miesięcy naszej podróży to 4,06 zł. Na tej podstawie obliczane są poniższe koszty. Dla ułatwienia, wszystkie ceny podajemy zarówno w złotówkach, jak i w dolarach. Poniższe koszty obliczone są na 1 osobę (przy założeniu, że jedziecie we dwójkę i dzielicie na pół koszty wynajmu skutera, noclegów, itd.).

 

Koszty podróży do Azji Południowo-Wschodniej

 

Łącznie w podróży byliśmy 82 dni, z czego najwięcej czasu spędziliśmy w Laosie i Tajlandii. Dokładną trasę naszej podróży możecie zobaczyć w tym wpisie.

koszty podróży po Azji

 

JAK SIĘ PRZEMIESZCZALIŚMY?

Po Azji poruszaliśmy się autobusami, pociągami, a czasem autostopem. Aby zaoszczędzić trochę czasu tylko raz skorzystaliśmy z przelotu (z Tajlandii do Malezji – jest on wliczony w poniższe zestawienie). Sporadycznie zdarzyło nam się jechać taksówką w Bangkoku. Do środków transportu zaliczamy również wypożyczanie skutera w Laosie (i jego tankowanie), lub rowerów w Birmie. Poniższe zestawienia nie zawiera cen lotów do i z Azji. 

ile kosztuje podróż do TajlandiiKOSZTY WIZ, CZYLI JAK PRZEKRACZALIŚMY GRANICE?

Wszystkie granice (oprócz tajlandzko-malezyjskiej) przekraczaliśmy drogą lądową. Mieliśmy obowiązek wyrobić wizę jedynie do Birmy, Laosu i Kambodży. Uwaga: wizę do Birmy można wyrobić w trzech różnych opcjach: odbiór tego samego dnia, odbiór następnego dnia, oraz po trzech dniach. My, niestety, nie ogarnęliśmy sprawy odpowiednio wcześniej i wyrabialiśmy wizę najdroższą opcją, tą z odbiorem tego samego dnia. Nie naśladujcie nas w tej kwestii 🙂

koszt wizy do Mjanmy

KOSZTY PODRÓŻY PO AZJI – JAK SPALIŚMY?

Spaliśmy w 2-osobowych pokojach, o różnych standardach, przy czym cena nie zawsze była tu wyznacznikiem. Zdarzyło nam się spać za 3$/osobę w hotelu z super basenem, a czasem musieliśmy zapłacić 12$/osobę, aby przespać się w totalnej norze. Zazwyczaj przy rezerwacji hoteli korzystaliśmy z serwisu agoda.com. Ceny były tam zazwyczaj dużo korzystniejsze, niż na innych portalach. Pierwszym krokiem było kliknięcie „sortuj wg ceny” i najczęściej rezerwowaliśmy te najtańsze noclegi, chyba, że ich lokalizacja była na drugim końcu miasta, wówczas braliśmy trochę droższe lokum, ale w dogodniejszej dla nas lokalizacji. Luksusy typu basen spotkały nas tylko raz, niespodziewanie, za 3$…

Azja koszty noclegówJAK SIĘ ODŻYWIALIŚMY?

Azja to raj street food’ów, więc przez trzy miesiące żywiliśmy się na ulicznych straganach. Czasami w ramach noclegu mieliśmy śniadanie w cenie, ale nie za często. Zazwyczaj były to jajka w każdej możliwej postaci. W Singapurze, jednym z najdroższych państw świata, postawiliśmy na zupki chińskie, które zalewaliśmy sobie w hotelach. Do poniższych cen dodaliśmy również koszty napojów bezalkoholowych.

koszty życia w AzjiJAK SIĘ BAWILIŚMY, CZYLI NASZE ZACHCIANKI

Gdy przebywasz prawie trzy miesiące w 30-40°C, miewasz różne zachcianki. Leżysz na przykład na plaży i kupujesz orzeźwiającą wodę z kokosa, albo, popijasz zimne piwko. Czasami skusisz się na, podawane na gorąco, kokosowe ciastka w Laosie, lub przepyszny sok z trzciny cukrowej. Kategoria zachcianek obejmuje również całonocne imprezy z nowo poznanymi ludźmi, lub ogromną ochotę na kupienie jakiejś przekąski, gdy spędzasz 48 godzin w podróży, zmieniając tylko autobusy. Kategoria zachcianek jest więc u nas obszerna i zapewne zależy od silnej woli podróżujących.

Ile kosztuje podróż do Azji

 

BILETY WSTĘPU I ZORGANIZOWANE WYCIECZKI

Ta kategoria obejmuje wszelkie wycieczki zorganizowane, które z reguły tanie nie są, a także bilety wstępu do świątyń i parków narodowych, lub koszty rejsów statkiem. 

koszty podróży do Tajlandii

 

KOSZTY PODRÓŻY PO AZJI – NA CO JESZCZE POSZŁA KASA?

Mamy jeszcze tzw. kategorię Inne, do której zaliczamy, między innymi, zakup znaczków pocztowych, pamiątek, doładowania karty SIM, koszty prania ubrań, prowizje z bankomatów, itd. Wszystkie tego typu wydatki wyszły nas: 319,48 zł (78,69 $) / osobę.

 

 

NO DOBRA, TO ILE W KOŃCU WYDALIŚMY NA CAŁĄ PODRÓŻ?

 

Podsumowując wszystkie wydatki, koszt 3-miesięcznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej w 2017 roku wyniósł nas:

 

8 528,68 zł  (2 100,66 $)  / osobę

 

Do powyższych kosztów musicie dodać jeszcze koszty przelotów z Europy do Azji i z powrotem. Celowo nie doliczaliśmy ich do całości, ponieważ wszystko zależy od promocji, którą uda Wam się upolować. Nam udało się dolecieć z Krakowa do Tajlandii za 1300 zł/osobę, a lot powrotny z Singapuru do Pragi mieliśmy dokładnie w takiej samej cenie. Z Pragi do Katowic dojechaliśmy już Polskim Busem za grosze. 

 

Azja Birma Kambodża koszty podróży koszty podróży do Azji Laos Malezja Singapur Tajlandia


Komentarze
6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Azja, Tajlandia
opieka nad słoniami w Tajlandii
Rezerwat słoni w Tajlandii – wszystko co warto wiedzieć

O tym, że w Tajlandii chcemy zobaczyć słonie, wiedzieliśmy już zanim postawiliśmy nasz pierwszy krok w Azji. Wiedzieliśmy też, że absolutnie, pod żadnym pozorem, nie chcemy na słoniach jeździć. Dlaczego...

Zamknij