Atrakcje Vang Vieng, których nie możesz ominąć!
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 26 stycznia 2019 | Kategoria: Laos
Laos Vang Vieng atrakcje

Położone na północ od stolicy Laosu Vang Vieng ciekawiło nas od samego początku. Przed przyjazdem czytaliśmy, że to niewielkie miasto jest swoistą mekką imprezowiczów z całego świata. Lubimy potańczyć i się zabawić, ale to nie był nasz główny cel wizyty w Vang Vieng. Śmiało możemy nawet powiedzieć, że lekko obawialiśmy się trafienia do autentycznej imprezowni, z której wyjedziemy z niesmakiem. A tymczasem okazało się, że zawitaliśmy do jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Laosie, które na długo pozostanie w naszych sercach! I wiesz co? Tak zupełnie szczerze, nie potrafimy wskazać ani jednego powodu, dla którego można by pominąć Vang Vieng podczas planowania podróży. Dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik, w którym opisujemy najciekawsze atrakcje Vang Vieng, a także dorzucamy kilka praktycznych wskazówek.

Miasto jako jedna z największych atrakcji kraju jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałą częścią Laosu. Dotrzeć tu można minibusami, autokarami VIP, sleeping busami lub samolotem. Poniżej podajemy Wam poglądowy czas dojazdu autobusem do Vang Vieng z różnych miejscowości wraz z nazwami dworców autobusowych.

Luang Prabang (Southern [Naluang] Bus Station): 7-8 godzin

Phonsavan (Xieng Khouang Bus Station): 6 godzin

Vientiane (Northern Bus Station): 4 godziny

Pakse (w zależności od wybranej firmy przewozowej – King of Bus [odjeżdża z Green Paradise Travel Agency Office] lub Naga Travel [odjeżdża z Naga Travel Pakse Office]): 16,5 godzin

Transport publiczny w Laosie (rzygobusy)

Pomimo, że autobusy lub minivany są całkiem wygodne i klimatyzowane, to stan wielu górskich dróg w połączeniu z wrażliwymi żołądkami Laotańczyków sprawiają, że przeprawa komunikacją miejską stanowi nie lada przygodę! Po kilku trasach przestanie Cię dziwić widok tubylców z pokaźnym zapasem foliowych woreczków, które wypełniają się średnio co pół godziny, a następnie wyrzucane są przez okno (fuuuu!). Poza tym, nie wiemy, czy to my mieliśmy takiego pecha, czy raczej jest to regułą, ale Laos był jedynym krajem, w którym dwukrotnie zepsuł się autobus, którym jechaliśmy. Nie zdarzyło się to ani raz w Birmie czy Kambodży. Przypadek? Norma? Nie wiemy, daj znać czy u Ciebie obyło się bez awarii autobusów.

GDZIE NOCOWAĆ W VANG VIENG?

Osobiście nie polecimy Wam miejsca, w którym sami nocowaliśmy – Chillao Hostel. Pomimo, że hostel ten jest całkiem spoko opcją na imprezę (codziennie od 19:00 darmowa whisky w lobby, głośna muzyka i możliwość poznania podróżników z całego świata), to jednak brudne łóżka, ciągłe usterki wody w naszej łazience i słabe wifi w pokojach sprawiło, że nie polecamy Wam tego miejsca.

Ale w całym mieście znaleźć można wiele fajnych budżetowych lub bardziej luksusowych hoteli. Jedyna nasza rada – zarezerwujcie sobie nocleg wcześniej, ponieważ Vang Vieng jest naprawdę małym miasteczkiem, a przyjezdnych w sezonie jest sporo. Osobiście polecamy rezerwować przez Agoda.com, zamiast Booking.com. Podczas naszej 3-miesięcznej podróży po Azji hotele na Agodzie prawie zawsze były tańsze, niż na innych stronach pośredników. Agoda opanowała Azję pod kątem noclegów.

ATRAKCJE VANG VIENG - JAK ZWIEDZAĆ?

Niewielkie miasteczko ma swój fajny imprezowo-chilloutowy klimat, ale tak naprawdę wszystkie najlepsze atrakcje Vang Vieng zlokalizowane są nieco poza miastem.

Vang Vieng skuterem

Najlepszym sposobem na zwiedzenie pobliskich jaskiń, wiosek, punktów widokowych czy turkusowych lagun jest wypożyczenie skutera. W miasteczku funkcjonuje kilkadziesiąt agencji turystycznych, w których  znajdziesz elektryczne dwuślady na wynajem. Koszt całodniowego wypożyczenia skutera to ok. 50 000 KIP (~ 22 zł). Warto eksplorować atrakcje Vang Vieng na własną rękę – możesz dojechać w dowolne miejsce, trochę się zgubić, zobaczyć mniej znane miejsca. A widoki naprawdę zwalają z nóg!

Atrakcje Vang Vieng pieszo

Większość najfajniejszych miejsc w Vang Vieng znajduje się poza miastem i nie zwiedzisz ich bez środka lokomocji. Na piechotę polecamy pospacerować po samym miasteczku i wzdłuż rzeki Nam Song.

Wycieczki zorganizowane

W Vang Vieng są też atrakcje, których nie zorganizujesz samodzielnie. Mowa tu na przykład o słynnym tubingu po rzece Nam Song, zjazdach zip line czy lotach balonem. Na każdej uliczce miasteczka znajdują się dziesiątki agencji turystycznych, w których wykupisz zorganizowane wycieczki w przeróżnych wariantach. Przykładowe ceny takich wypraw podajemy niżej w artykule.

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE VANG VIENG

Część z poniższych rozrywek jest zupełnie darmowa i wiele miejsc możesz zwiedzić na własną rękę, natomiast za niektóre atrakcje Vang Vieng trzeba zapłacić. Przy każdej rozrywce dopisujemy jej orientacyjną cenę. Większość opisywanych atrakcji zaznaczamy na poniższej mapie:

Atrakcje na rzece Nam Song

Tubing

atrakcje Vang Vieng tubing

Cena: 60 000 KIP wypożyczenie opony + 60 000 KIP depozyt za jej zgubienie + opłata za tuk tuka, który podwozi na miejsce początkowe spływu (tylko jeśli nie uzbiera się komplet 4 osób [5 000 KIP/os przy 3 osobach, 10 000 KIP/os przy 2 osobach, 20 000 KIP przy 1 osobie]).

Leniwy spływ rzeką na wielkiej oponie to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Vang Vieng. W zależności od pory roku i stanu wody w rzece, cały spływ może trwać od 2,5h (pora deszczowa [maj-październik] – rzeka bardziej porywista) do 4h (pora sucha [listopad-kwiecień] – słabszy nurt). Na trasie tubingu znajdują się 3 bary przybrzeżne, w których możesz się schłodzić zimnym piwkiem i poznać innych podróżników z całego świata. Fajne doświadczenie, leniwy chillout, cudne widoki!

Kajaki

atrakcje Vang Vieng kajaki

Cena: różni się w zależności od wybranej opcji (kajaki + jaskinie / kajaki + jaskinie + zip line + blue lagoon itd.)

Jeśli czujesz, że leniwy spływ dętką nie jest dla Ciebie i wolisz aktywniej spędzić czas, możesz pokonać tę samą trasę kajakiem. Zrobisz to o wiele szybciej, dlatego zazwyczaj wycieczki kajakowe łączone są z innymi aktywnościami, np. z trekkingiem, zwiedzaniem jaskiń, czy blue lagoon. Wybór opcji jest ogromny! Wystarczy, że przespacerujesz się kilkaset metrów po ulicach Vang Vieng i na każdym rogu znajdziesz pośredników, którzy organizują takie wyprawy.

Chill nad rzeką Nam Song

atrakcje Vang Vieng przewodnik

Cena: darmoszka 😉

Opisywać atrakcje Vang Vieng i nie wspomnieć o zwykłym relaksie nad rzeką, to grzech! Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele klimatycznych knajpek, w których możesz spędzić przyjemny wieczór. Nastrój panujący nad rzeką jest urzekający! Siedzisz na drewnianych kładkach, które pełnią funkcję “restauracyjnych” krzeseł, popijasz zimne Beerlao a stopy chłodzisz w leniwym nurcie Nam Song. W tle słyszysz dźwięki gitary miejscowej młodzieży, a oczy nie mogą się nadziwić pięknym, górskim krajobrazom dookoła. Podczas pory suchej, gdy poziom wody jest niski, możesz nawet usiąść sobie z tym piwem na samym środku rzeki i chillować. 

atrakcje Vang Vieng gdzie zjeść
atrakcje Vang Vieng Laos

Blue Lagoon w Vang Vieng - turkusowe laguny

atrakcje Vang Vieng Blue Lagoon jak dotrzeć
Vang Vieng Blue Lagoon 2

Cena: 10 000 KIP za wjazd skuterem na teren danej laguny

Malownicze górskie tereny usiane są ukrytymi lagunami wypełnionymi wodą o niesamowicie soczystym, morskim kolorze. Do wyboru są trzy laguny: najbardziej popularna Blue Lagoon 1 oraz dwie pozostałe Blue Lagoon 2 i 3. Wiele zorganizowanych wycieczek oferuje wizytę w tej pierwszej, ponieważ znajduje się najbliżej Vang Vieng (7km), a dodatkowo w jej sąsiedztwie usytuowana jest jaskinia Phu Kham Cave, którą można nieodpłatnie eksplorować.

Osobiście polecamy zwiedzanie lagun na własną rękę, masz wówczas pełną swobodę w dotarciu do dwóch pozostałych, sekretnych lagun. Są one dużo większe, spokojniejsze i faktycznie ukryte, ponieważ nie tak łatwo do nich dotrzeć. Taki mały raj na ziemi! Nie wspominając o uroczych wioskach i pięknych widokach, które mija się w drodze do lagun.

Atrakcje Vang Vieng - jaskinie

W sąsiedztwie miasta znajduje się mnóstwo jaskiń, które można eksplorować pieszo, na kajakach czy oponach. Poniżej wymieniamy kilka najciekawszych jaskiń w okolicach Vang Vieng, a dla ułatwienia zaznaczamy je na mapce. Podane ceny są orientacyjne, ponieważ bardzo często takie jaskinie jak Water Cave czy Elephant Cave zwiedza się w ramach całodniowej wycieczki, połączonej z kajakami, zip line itd.

Tham Chang Cave

jaskinia Tham Chang Vang Vieng Laos

Cena: 15 000 KIP

Nasz faworyt! Pięknie oświetlona, szeroka jaskinia z wygodnymi kładkami do zwiedzania. Eksplorowanie jaskini nazwalibyśmy raczej niewymagającym spacerem, ponieważ nie potrzeba tu żadnej czołówki, a chodzenie po drewnianych platformach jest wygodne i proste.

Tham Nam Cave / Water Cave

Cena: 15 000 KIP

Wodna jaskinia, która jest po prostu połączeniem kilka nurtów rzek, wdzierających się w skały. Tham Nam Cave eksploruje się pływając na oponach (podobnych jak na spływie rzeką). Aby się nie zgubić, cały czas podtrzymujesz się specjalnej liny, która wije się wzdłuż szlaku w jaskini. Cena 15 000 KIP obejmuje wypożyczenie opony, kamizelki ratunkowej i czołówki. Grotę możesz zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Uwaga: jaskinia jest dosyć ciemna, a podczas pory deszczowej poziom wody może być wysoki, co sprawia, że niejednokrotnie pływając w oponie “sufit” znajduje się tuż nad głową. Wówczas Tham Nam Cave nie jest najlepszą opcją dla klaustrofobików.

Tham Xang / Elephant Cave

Cena: 5 000 KIP

Niewielka jaskinia, a może bardziej grota, która swoją nazwę wzięła od charakterystycznej formacji skalnej w kształcie słonia. W Tham Xang znajdziesz figurę siedzącego Buddy, duży odcisk jego stopy oraz złoty dzwon, zrobiony z bomb zrzucanych przez Amerykę podczas wojny wietnamskiej.  Jako pojedynczy cel podróży nie jest to może najładniejsza jaskinia świata, ale przepływając w pobliżu na kajakach – można zwiedzić.

Zip line w Vang Vieng

Atrakcje w Vang Vieng zdają się nie mieć końca! Zip line to jedna z nich, która w otoczeniu malowniczych terenów naprawdę ma sens! Taką wycieczkę wykupisz w każdej agencji turystycznej w mieście. Zazwyczaj jest ona połączona z inną aktywnością: spływem na oponach/kajakach, zwiedzaniem jaskiń itd.

atrakcje Vang Vieng zip line

Cena: za wycieczkę zip line + tubing płaciliśmy 195 000 KIP na osobę

Osobiście polecamy połączyć pełen adrenaliny zip line z późniejszym, chilloutowym spływem na oponie po rzece Nam Song. Nasza przygoda z zip line na długo pozostanie w pamięci… ponieważ wcale nie było nam do śmiechu. Zjeżdżanie po rozwieszonych między drzewami linach było świetnym doświadczeniem, jednak nikt nie uprzedził nas, że na sam koniec dotrzemy do ok. 30-metrowego drzewa, z którego będą nas musieli spuścić w dół po linie. Oczywiście dwóch chłopaków z obsługi nad wszystkim czuwało, ale… postanowili dodać trochę adrenaliny i – nie uprzedzając – nagle puszczali linę, a my lecieliśmy bezwładnie, aby na samym dole być uratowanym od upadku. Śmiesznie było, ale przez chwilę zastanawialiśmy się jakim cudem chłopak z obsługi (o drobnej posturze) utrzyma Krzyśka lecącego bezwładnie z drzewa… Na poniższym filmie zobaczysz chwile grozy podczas naszej przygody z zip line. Prosimy odsunąć dzieci od odbiorników. 😉

Najładniejsze punkty widokowe Vang Vieng

Okolice Vang Vieng to naszym zdaniem najładniejsze krajobrazowo rejony Laosu! Malownicze górskie scenerie warto podziwiać samodzielnie przemierzając na skuterze tutejsze bezdroża i okoliczne wioski. Jeszcze ciekawszym pomysłem jest udanie się na jeden z punktów widokowych, z których górzysta panorama z pewnością zapiera dech w piersiach! Piszemy “z pewnością”, ponieważ sami nie byliśmy na żadnym z punktów widokowych. Do tej pory nie możemy sobie tego wybaczyć! To taka nasza podróżnicza wtopa – zrobiliśmy po prostu niewystarczający research i nie wiedzieliśmy o istnieniu punktów widokowych w Vang Vieng! Ale zarówno Internet, jak i znajomi, którzy z iskrą w oku opowiadają nam o pięknych widokach “z góry”, zdają się krzyczeć: punktów widokowych w Vang Vieng nie można pominąć! 

Poniższe zdjęcia punktów widokowych nie są naszego autorstwa, wrzucamy je tutaj dzięki uprzejmości Majkela i Agulsen z bloga majkelzet.pl.

Pha Ngern (Pha Ngeun) Viewpoint

Vang Vieng punkty widokowe

Cena: 10 000 KIP 

Najbardziej znany punkt widokowy w Vang Vieng, a w zasadzie dwa, ponieważ na trasie trekkingu mija się Lower Pha Ngern Viewpoint oraz Higher Pha Ngern Viewpoint. Z centrum miasta do punktu startowego można dotrzeć pieszo (ok. 50 min marszu, brak cienia), rowerem lub skuterem. Wstęp na szlak kosztuje 10 000 KIP. Trasa jest kamienista, czasem stroma, a w porze deszczowej śliska, dlatego zaleca się założyć porządne obuwie (sportowe sandały), a japonki pozostawić w hotelu. Trekking nie jest wybitnie trudny i nie trzeba do wspinaczki używać rąk. Większość trasy jest zacieniona, jednak wysokie temperatury sprawiają, że koniecznym jest zabranie zapasu wody mineralnej lub kupienie jej w tutejszych punktach (w których kupisz też colę czy piwo)! Do niższego punktu widokowego dochodzi się w ok. 30 minut, a następnie pozostaje jeszcze ok 500m do Higher Pha Ngern Viewpoint.

Pha Poak Viewpoint

Vang Vieng punkty widokowe Pha Poak

Cena: 10 000 KIP 

Charakterystyczny punkt widokowy z pomarańczową flagą na szczycie, którą z pewnością zobaczysz z wyżej opisywanego punktu Pha Ngern. Otwarty od 8:00-17:00. Do punktu startowego najlepiej dotrzeć pieszo (to tylko ok. 1,2 km od centrum Vang Vieng). Wstęp na szlak kosztuje 10 000 KIP. Trasa nie jest wymagająca, ale – ponownie – nie wybieraj się w trekking w japonkach! Przy samym szczycie ścieżka robi się skalista i czasem śliska, więc nie warto ryzykować słabym obuwiem. Czasem konieczne jest użycie rąk (skały, drabinki).

Atrakcje Vang Vieng - lot balonem

Cena: 95$

Jedna z najdroższych, ale z pewnością najbardziej spektakularnych atrakcji Vang Vieng! W mieście funkcjonuje tylko jedna firma (Balloons Over Vang Vieng), która organizuje loty balonem o wschodzie i zachodzie słońca, więc w całym mieście ceny wycieczki są takie same. W cenę lotu wliczony jest transfer z i do hotelu, w którym masz zakwaterowanie. Sam lot trwa ok 40 minut, a widoki z góry zapierają dech w piersiach! Podczas wysokiego sezonu warto zarezerwować wcześniej taką wycieczkę, na przykład przez tę stronę, ponieważ liczba dostępnych balonów jest ograniczona, a turystów w Vang Vieng sporo.

WPISY, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ:

Before We Get Old blog

Agata & Krzysztof Cieślak 

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze.

 O NAS  |  WSPÓŁPRACA  |  KONTAKT

atrakcje Vang Vieng co warto zobaczyć w Vang Vieng co zobaczyć w Vang Vieng jak dojechać do Vang Vieng jak dotrzeć do Vang Vieng Vang Vieng Blue Lagoon Vang Vieng Blue Lagoon 2 Vang Vieng Blue Lagoon 3 Vang Vieng jaskinie Vang Vieng kajaki Vang Vieng lot balonem Vang Vieng punkty widokowe Vang Vieng sekretna laguna Vang Vieng spływ Vang Vieng tubing


Komentarze
3 komentarzy
  1. Dzięki, akurat wczoraj dotarliśmy do Vang Vieng z Luang Prabang (minivan z agencji turystycznej, 100k LAK/os, 4,5 h jazdy).
    Zaraz idziemy wypróbować cześć rzeczy 🙂
    Pozdro

  2. Byłam w Laosie w 2014 roku. Vang Vieng mnie oczarowało, było tak niesamowicie sielankowo! 🙂 i racja, zwiedzanie skuterkiem najlepsze! Ale lot balonem? Czyżby to oznaczało duży rozwój masowej turystyki?

    https://globtroper.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.