Austria rowerem – najpiękniejsze trasy rowerowe w Austrii!
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 16 lutego 2020 | Kategoria: Austria
Austria rowerem dookoła jezior

Jeszcze kilka lat temu kompletnie nie połączylibyśmy wypraw rowerowych z Austrią. Kraj ten zazwyczaj odwiedzaliśmy zimą, szusując po świetnie przygotowanych i przyjemnie szerokich stokach narciarskich. Wiedzieliśmy, że ośnieżone alpejskie krajobrazy są jedyne w swoim rodzaju, ale kompletnie nie byliśmy świadomi, że wiosenno-letnia Austria ma tyle do zaoferowania! Zielone zbocza alpejskich gór odbijające się w krystalicznych taflach polodowcowych jezior robią niesamowite wrażenie! Gdy pierwszy raz przyjechaliśmy do Austrii na rowery, co rusz zbieraliśmy szczęki z podłogi, nie mogąc się nadziwić jak malowniczą jest Austria latem!

Austria na rowerze

Nasza pierwsza wyprawa rowerowa do Austrii tak bardzo nam się spodobała, że od kilku lat przynajmniej jeden długi weekend w roku spędzamy przemierzając Austrię rowerem. Zapraszamy na wpis z naszymi ulubionymi trasami rowerowymi w Austrii.

AUSTRIA ROWEREM - CZY DAM RADĘ W GÓRSKIM TERENIE?

Osobiście na rowerach jeździmy rekreacyjnie, nie wyczynowo. Bardziej stawiamy na pokonywanie dłuższych dystansów (40-100 km dziennie), a nie na wybór trudnych ścieżek rowerowych. Najczęściej decydujemy się więc na płaskie, asfaltowe trasy ze sporadycznymi podjazdami. Patrząc na alpejskie krajobrazy w tym artykule możecie mieć mylne wrażenie, że proponowane przez nas trasy rowerowe w Austrii są raczej dla wyczynowców. Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli w pobliżu rozpościerają się piękne, górskie krajobrazy, to same ścieżki rowerowe są płaskie i wiją się zazwyczaj u ich podnóży, dookoła jezior.

Warto jeszcze dodać, że trasy rowerowe w Austrii są przygotowane na naprawdę światowym poziomie! Świetnie oznakowane, z przyjemnymi ławeczkami na odpoczynek czy zatoczkami z punktami widokowymi.

trasy rowerowe w Austrii
Austria rowerem ścieżki rowerowe

AUSTRIA ROWEREM - KIEDY JECHAĆ?

Austria na rowerze najpiękniejsza jest wiosną i latem. To wtedy krajobrazy są pięknie zielone, słońce świeci długo, a woda w jeziorach jest na tyle ciepła, że po całym dniu wysiłku można się w nich kąpać. Dni są długie, a to ważne, jeśli trzeba przejechać dziennie kilkadziesiąt kilometrów na rowerze, a potem wrócić jeszcze na camping póki jasno.

Austria najciekawsze trasy rowerowe

NAJPIĘKNIEJSZE TRASY ROWEROWE W AUSTRII - MAPA

Dla zobrazowania lokalizacji omawianych poniżej tras rowerowych w Austrii poniżej przedstawiamy poglądową mapkę naszym zdaniem najciekawszych i najbardziej malowniczych ścieżek rowerowych w Austrii.

Austria ścieżki rowerowe mapa

SZLAKIEM JEZIOR GÓRSKICH

Region: Górna Austria / Salzburg
Czas trwania: 5 dni + dojazd do Austrii
Do przejechania rowerem: 135 km

Wszystkie trasy rowerowe w Austrii są bardzo malownicze, ale gdybyśmy mieli wybrać te najpiękniejsze, to bez zawahania polecilibyśmy szlaki rowerowe wijące się dookoła jezior górskich w rejonie Salzburg. Ścieżki rowerowe ulokowane są pomiędzy zboczami alpejskich masywów górskich a polodowcowymi jeziorami. Krajobrazy, które serwują nam okolice urzekających jezior Wolfgangsee, Mondsee, Traunsee czy Halstattersee naprawdę zapierają dech w piersiach! 

Wycieczkę rowerową w tym rejonie warto rozplanować na 5 dni. Dziennie nie pokonujemy długich dystansów na rowerze (20-45 km), ponieważ część czasu poświęcamy na zwiedzanie urokliwych, austriackich miasteczek, pływanie w krystalicznych wodach pięknych jezior czy podziwianie niesamowitych widoków z pobliskich punktów widokowych. Warto zabrać ze sobą namiot lub przyjechać do Austrii camperem, ponieważ przy jeziorach funkcjonuje wiele pięknie położonych campingów. Bo przecież nic nie może się równać z campingowym chillout’em tuż przy jeziorze po całym dniu pedałowania.

Austria rowerem dookoła jezior
Austria latem jeziora
szlaki rowerowe w Austrii
Hallstatt kolejka linowa
Hallstatt Austria chińska replika
Austria camping Wolfgangsee

JEZIORO NEZYDERSKIE I OKOLICE

Region: Burgenland
Czas trwania: 3 dni + dojazd do Austrii
Do przejechania rowerem: 182 km

Jezioro Nezyderskie (Neusiedler See) to bezodpływowe, bardzo płytkie jezioro położone w kraju związkowym Burgenland. Jego średnia głębokość to 0.7 m, a najgłębsze miejsce ma tylko 2 m głębokości, co sprawia, że miejsce to stało się mekką kite- i windsurferów. Z uwagi na muliste, porośnięte szuwarami brzegi jezioro nie stanowi atrakcji dla typowych plażowiczów. Natomiast rowerzyści znajdą tu wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych, prowadzących przez malownicze plantacje winnic i ciekawe architektonicznie miasteczka. Ale nie tylko austriackie. Bliskie sąsiedztwo z granicą węgierską sprawia, że można wyskoczyć na wycieczkę rowerową do Węgier i skosztować lokalne piwko lub langosza. Mamy tu fanów ptaków? Południowo-wschodnia część jeziora przylega do Parku Narodowego „Jezioro Nezyderskie – Seewinkel”. To jeden z najpopularniejszych w Europie rezerwatów ptaków, usiany licznymi wieżami widokowymi dla pasjonatów ptactwa. Jako baza wypadowa do wycieczek rowerowych proponujemy świetny camping Podersdorf am See, położony tuż przy plaży.

Austria rowerem winnice
Najciekawsze trasy rowerowe w Austrii
Austria rowerem rezerwat ptaków
Austria latem na rowerze winnice
Jezioro Nezyderskie kitesurfing windsurfing
Austria rowerem trasy

KARYNTIA ROWEREM

Region: Karyntia
Czas trwania: 4 dni + dojazd do Austrii
Do przejechania rowerem: 230 km

Karyntia to drugi region po Górnej Austrii, który obfituje w liczne malownicze jeziora. Nic więc dziwnego, że i tutaj Austriacy zadbali o stworzenie sieci atrakcyjnych tras rowerowych. Nasza propozycja 4-dniowej wycieczki rowerowej obejmuje przemierzanie rowerem okolic jezior: Ossiacher See, Wörthersee, Faaker See oraz Millstätter See. W mijanych po drodze miasteczkach można zwiedzić ciekawe architektonicznie kościoły i pospacerować po urokliwych starówkach. Dla urozmaicenia rowerowego pobytu warto wybrać się na krótki spacer na ruiny zamku Burg Landskron, skąd rozpościera się przepiękny widok na okoliczne miasteczka.

Austria rowerem Karyntia
Austria ruiny Burg Landskron
Austria rowerem Karyntia latem
trasy rowerowe w Karyntii
Karyntia rowerem ścieżki rowerowe

ROWEREM WZDŁUŻ DUNAJU

Region: Górna i Dolna Austria
Czas trwania: 5 dni + dojazd do Austrii
Do przejechania rowerem: 340 km

To najdłuższa trasa rowerowa w Austrii, którą proponujemy w tym artykule. Prowadzi od niemieckiego Passau wzdłuż Dunaju aż do Wiednia. Łącznie do przejechania jest 340 km w 5 dni. Ścieżka rowerowa jest stosunkowo łatwa, ponieważ jedziemy zgodnie z nurtem rzeki, a więc łagodnie w dół, choć lekko pod wiatr. Najczęstszy kierunek wiatrów to wschodni. Wyprawę należy odpowiednio logistycznie przygotować, ponieważ każdego dnia śpimy w innej miejscowości. W trakcie wycieczki zwiedzamy między innymi wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto Krems, skąd wywodzi się receptura popularnej musztardy kremskiej. Oglądamy również słynny barokowy klasztor Benedyktynów, który zainspirował włoskiego pisarza Uberto Eco do napisania książki „Imię róży”. Ponadto podziwiamy przepiękne krajobrazy winnic w dolinie Wachau, zachwycamy się licznymi opactwami i zamkami, ale przede wszystkim pedałujemy. W końcu pokonanie jednego dnia 70-90 km wymaga skupienia się przede wszystkim na kręceniu dwoma kołami 🙂 Na szczęście ten wysiłek zwraca się za każdym zakrętem, z którego wyłaniają się coraz to piękniejsze krajobrazy.

Dunaj Austria ścieżki rowerowe
Austria rowerem wzdłuż Dunaju
Austria widok z Maria Taferl
Austria rowerem wzdłuż rzeki Dunaj

AUSTRIA ROWEREM WZDŁUŻ RZEKI INN - INNRADWEG

Region: Tyrol
Czas trwania: 4 dni + dojazd do Austrii
Do przejechania rowerem: 196 km

Kolejna propozycja trasy rowerowej wzdłuż rzeki. Tym razem ścieżka rowerowa prowadzi wzdłuż rzeki Inn. W większości trasa jest łatwa i przyjemna, ale zdarzają się pojedyncze bardziej wymagające przewyższenia do pokonania (ok. 550 m.). Po drodze zwiedzamy mnóstwo urokliwych miejscowości: Innsbruck, Hall in  Tirol, czy Rattenberg – najmniejsze miasto Austrii. Fanom skoków narciarskich polecamy wizytę na tarasie widokowym skoczni narciarskiej Bergisel. Ścieżki rowerowe tuż przy rzece Inn, przyjazne (patrz zdjęcia) alpejskie krowy pasące się na soczysto-zielonych pastwiskach uroczych wiosek i pięknie prezentujące się szczyty górskie – to wszystko sprawia, że ta trasa rowerowa jest naprawdę ciekawa!

Austria rzeka Inn trasy rowerowe
Austria rowerem wzdłuż rzeki Inn
Austria krowy alpejskie
Austria Kufstein

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie najciekawszych tras rowerowych w Austrii pomoże Wam w zorganizowaniu własnej wyprawy. A może znacie jeszcze inne fajne ścieżki rowerowe w Austrii? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach, z chęcią nadrobimy i po raz kolejny zorganizujemy sobie majówkę pt. Austria rowerem.

Booking.com
Before We Get Old blog

Agata & Krzysztof Cieślak 

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze.

 O NAS  |  WSPÓŁPRACA  |  KONTAKT

Austria gdzie na rowery Austria jezioro rower Austria latem Austria na rowery Austria na rowerze Austria rowerem Austria rowerem wzdłuż Dunaju Austria ścieżki rowerowe Austria szlaki rowerowe Austria trasy rowerowe najpiękniejsze trady rowerowe w Austrii rowerem wzdłuż Dunaju trasa rowerowa wzdłuż Dunaju wycieczki rowerowe w Austrii


Komentarze
3 komentarzy
  1. Super! Na koniec lipca planuję wyprawę rowerową z Monachium do Budapesztu (przez Salzburg, Linz i Wiedeń). Po przeczytaniu Waszego artykułu jestem jeszcze bardziej nakręcony 🙂

  2. W majówkę wyruszamy z mężem w rejon Salzburga- Mondsee. Kupiliśmy Państwa przewodnik, jeszcze bardziej Nas tam ciągnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.