Jak zwiedzać Bagan w Birmie? Praktyczne wskazówki.
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 23 grudnia 2017 | Kategoria: Birma / Mjanma

Starożytne miasto Bagan w Birmie jest miejscem, którego nie możecie pominąć podczas wizyty w tym cudownym kraju! Rozciągająca się na 104 km2, dawna stolica Królestwa Paganu zachwyca tysiącem wyrastających z ziemi pagód, złotych świątyń i klasztorów. Przepiękne wschody i zachody słońca nad Bagan są niemalże wizytówką kraju, widniejącą na większości dostępnych tu pocztówek i pamiątek. 

Bagan w Birmie wschód słońca
Bagan w Birmie lot balonem

W naszym sposobie podróżowania zwiedzanie świątyń, muzeów czy zamków nie jest raczej priorytetem. Zdecydowanie bardziej wolimy obcowanie z przyrodą, góry, parki narodowe, małe wioski. Są jednak takie miejsca na świecie, przy których szczęka bezwzględnie opada na podłogę. Z zachwytu, oczywiście. Nikogo nie obchodzi, że przecież nie przepadacie za klasztorami. Przepraszacie się sami ze sobą, ocieracie łzę wzruszenia i zastanawiacie się ile jeszcze pięknych miejsc zaskoczy Was na tym świecie. Tak podsumowalibyśmy naszą wizytę w Bagan w Birmie. Łapcie kilka porad praktycznych.

Bagan w Birmie

JAK DOTRZEĆ DO BAGAN?

Bez większego problemu dotrzecie tutaj z większości miejsc w Mjanmie. Dostępne są zarówno połączenia lotnicze, autobusowe, jak i pociągowe. My po trekkingu do jeziora Inle dotarliśmy do Bagan nocnym autobusem z miejscowości Nyaung Shwe. Świetny rozkład jazdy, z dokładnymi godzinami i cenami wszystkich możliwych środków lokomocji, znajdziecie klikając na poniższy obrazek:

Bagan w Birmie mapa

GDZIE NOCOWAĆ?

Jeśli nie chcecie na nocleg wydać majątku, koniecznie zarezerwujcie sobie wcześniej hotel! Niewielka miejscowość Nyaung-U, która stanowi główną bazę noclegową w Bagan, pełna jest mniejszych lub większych hoteli. Problem tkwi w tym, że te najtańsze mają pełne obłożenie. My zaliczyliśmy tu klasyczną, podróżniczą wtopę. Mieliśmy nadzieję, że na miejscu znajdziemy „coś tańszego”, niż online. Nie przewidzieliśmy również, że nocny autobus dojedzie na miejsce o 4:00 w nocy, gdy całe miasto spało, łącznie z obsługą recepcji malutkich hotelików. Skończyło się na dwugodzinnej wędrówce w ciemnościach, aż w końcu udało nam się znaleźć bardzo przyjemny hotel, który spokojnie możemy polecić. W May Kha Lar Guest House jedliśmy najsmaczniejsze śniadanko w całej Mjanmie, a pokoje były czyste i przestrzenne. Hotel ma też fajną część restauracyjną na świeżym powietrzu. Za nocleg płaciliśmy 25$ za pokój 2-osobowy z wiatrakiem i śniadaniem w cenie. To wciąż nie najtaniej, ale pamiętajcie, że ceny w Bagan są o wiele wyższe, niż w pozostałej części kraju.

ILE KOSZTUJE WSTĘP DO BAGAN?

Wstęp do tak zwanej „Strefy Archeologicznej Bagan” kosztuje 25 000 Kyat na osobę (~ 65 zł). Bilet jest ważny przez pięć dni. Możecie go nabyć w wielu miejscach w miasteczku Nyuang-U, w którym będziecie nocować. Nie będą Wam sprawdzać biletu przy każdej świątyni, ale na pewno poproszą o jego ukazanie przed wschodem i zachodem słońca, czyli wtedy, gdy wszyscy gromadzą się na najwyższych stupach i świątyniach, aby podziwiać niesamowity spektakl natury.

 

CZYM PORUSZAĆ SIĘ PO BAGAN?

Możliwości jest wiele, od zorganizowanych, autobusowych wycieczek, po samodzielne zatracanie się w gąszczu złotych świątyń i klasztorów. Skupimy się tutaj na zwiedzaniu Bagan na własną rękę (raczej nie czytalibyście tego posta, gdybyście mieli w planach dołączyć do zorganizowanej grupy, co nie? ;-)).

 

SKUTER ELEKTRYCZNY – ok. 8000 Kyat/dzień (~ 20 zł)

Najbardziej popularny i, naszym zdaniem, najlepszy środek transportu, zwłaszcza, jeśli na zwiedzanie Bagan chcecie przeznaczyć tylko jeden dzień. W stosunkowo szybki i wygodny sposób dostaniecie się we wszystkie miejsca, które chcecie zobaczyć. Nasza „rakieta” okazała się wolnym dziadkiem (średnia prędkość 35 km/h) i wszystkie skuterki nas wyprzedzały, ale i tak całkiem nieźle się sprawiła. W praktyce wygląda to tak, że w mieście Nyuang-U na każdym rogu znajdziecie wypożyczalnię rowerów/skuterów. Musicie jedynie dopilnować, aby kolejnego dnia, przed wschodem słońca odebrać pojazd (u nas właściciel smacznie sobie spał, więc obsługa naszego hotelu pomogła nam go obudzić i jakimś cudem zdążyliśmy na wschód słońca). Skuter powinien być naładowany do pełna. Dopilnujcie, aby podano Wam numer telefonu do właściciela, w razie gdyby pojazd się rozładował lub uszkodził. Zazwyczaj takie dane są umieszczone na skuterze. Obsługa dwukołowca jest bajecznie prosta. Na tego typu skuterach w Mjanmie jeżdżą nawet kilkuletnie dzieci, więc nie musicie posiadać żadnego prawa jazdy na motor, nic w tym stylu. 

 

ROWER – ok. 2000 Kyat/dzień (~ 5 zł)

Jest również możliwe wypożyczenie rowerów, zarówno elektrycznych, jak i tradycyjnych. Te drugie sobie odpuśćcie. Temperatury w dzień przekraczają 30 stopni, a na terenie Bagan trudno znaleźć choć odrobinę cienia. Pedałowanie w takich warunkach jest więc mordęgą. Coś o tym wiemy, ponieważ dzień przed zwiedzaniem Bagan jeździliśmy po mieście na zwykłych, rozklekotanych rowerach bez przerzutek. Rowery elektryczne są jakąś opcją, ale pamiętajcie, że ścieżki, po których zwiedza się starożytne miasto są szutrowe, jazda może być więc uciążliwa. Dodatkowo, odległość pomiędzy głównymi obiektami, które mogą Was interesować, sięga czasem kilku kilometrów, pokonywanych w niezwykłym skwarze. Naszym zdaniem lepiej skupić się na zwiedzaniu pagód i świątyń, niż pół dnia spędzić na pedałowaniu.

 

TAXI – ok. 20-50$/dzień (w zależności od sezonu)

Kolejną opcją jest wynajęcie na cały dzień klimatyzowanej taksówki z kierowcą. Niestety jest to dość droga opcja, która dodatkowo ogranicza swobodę zwiedzania. Na rowerze, czy skuterku dotrzecie nawet w najwęższe alejki, podczas gdy taksówka nie wjedzie wszędzie.

 

FURMANKA KONNA – ok. 15 000-25 000 Kyat/dzień (~ 40-70 zł)

Niestety, taka opcja też istnieje. Błagamy, nie róbcie tego biednym koniom. Bojkotujemy i odradzamy.

 

LOT BALONEM – 285$/osobę 

Ciekawą, aczkolwiek najdroższą atrakcją jest lot balonem nad świątyniami o wschodzie słońca. Sezon na loty balonem trwa od października do kwietnia. W szczycie sezonu (zwłaszcza grudzień i czas świąteczny) warto zarezerwować sobie wcześniej termin lotu balonem nad Bagan.

Bagan w Birmie lot balonem

BAGAN W BIRMIE: JAK SIĘ UBRAĆ?

Teren strefy archeologicznej Bagan jest naprawdę wielki i nie ma szans, żeby przy każdej świątyni kontrolowano ubiór. Pomimo to, wszyscy przestrzegają podstawowych zasad, charakterystycznych dla buddyjskich miejsc kultu. Zakryjcie więc ramiona i załóżcie przewiewne, długie spodnie lub spódnice. Koniecznie miejcie ze sobą okrycie głowy, okulary słoneczne i nasmarujcie się filtrem do opalania (cały dzień wystawieni będziecie na bezlitosne słońce). Przed wejściem na każdą stupę czy pagodę, musicie ściągnąć buty, najlepiej więc sprawdzą się japonki.

Bagan w Birmie jak się ubrać

PLAN ZWIEDZANIA

Coś takiego jak plan zwiedzania na terenie Bagan nie istnieje. Najlepiej zwiedzać po swojemu, nie ma tu żadnych reguł. Zagubcie się w gąszczu alejek i przeciskajcie w wąskich szczelinach stup. Wdrapcie się na mniej uczęszczane pagody. Usiądźcie na szczycie strzelistej świątyni i podziwiajcie niekończący się horyzont, poprzecinany wystającymi z ziemi, buddyjskimi pagodami. Zróbcie to po swojemu. Nie będziemy też wymieniać tutaj „miejsc, które warto zwiedzić”. Owszem, można wyróżnić główne świątynie, te największe, ale wcale nie oznacza to, że są najładniejsze. Koniecznie zaopatrzcie się w hotelu w mapkę terenu, bez niej najprawdopodobniej się zgubicie i nie zobaczycie za wiele.

Bagan w Birmie co zobaczyć
Bagan w Birmie świątynie

My zwiedzanie rozłożyliśmy sobie na raty, aby schronić się przed największym słońcem. Wyszło to mniej więcej tak:

5:00 – odbiór skuterka, dojazd do Bagan

6:40 – wschód słońca (12 lutego o tej godzinie był wschód)

8:00 – powrót do hotelu na śniadanie, które mieliśmy w cenie noclegu

9:00 – 13:00 – zwiedzanie Bagan

13:30 – obiad w Perfect Restaurant, krótki odpoczynek 

15:00 – zwiedzanie Bagan

18:00 – zachód słońca

19:30 – kolacja, ponownie w Perfect Restarant

21:00 – zabawa do późnej nocy na koncercie pod chmurką. Akurat odbywał się jakiś festyn, a nagłośnienie koncertu pozostawiało wiele do życzenia. Nie przeszkadzało nam to jednak we wspólnych tańcach pod sceną z lokalsami.  Poszliśmy spać grubo po 2:00 w nocy, a o 6:00 rano opuszczaliśmy już hotel. Czekała nas bowiem słynna, 10-godzinna przeprawa birmańskim pociągiem pierwszej klasy. 

Bagan Mjanma

Chyba za dużo krążyliśmy skuterem, ponieważ w drodze powrotnej nasza rakieta już ledwo jechała. Zapasowego akumulatorka nie mieliśmy. Byliśmy pewni, że ostatnie kilometry pokonamy pieszo, prowadząc obok skuter. Zaczynało się robić ciemno, a nas mijały setki rozpędzonych skuterków. Śmiać nam się chciało okrutnie i dla żartów zaczęliśmy się kiwać do przodu i do tyłu, w nadziei, że będziemy szybciej jechać. Wszyscy wesoło nam machali i zaśmiewali się z naszych wyczynów. Nagle poczuliśmy, że coś jakby faktycznie szybciej jedziemy… Spojrzeliśmy za siebie, a tu się okazało, że sympatyczna para Brazylijczyków holuje nas od tyłu jedną nogą! No i jak tu nie kochać podróżowania?

Bagan w Birmie

Brazylijskie doładowanie możecie zobaczyć pod koniec tego krótkiego filmiku:

GDZIE OGLĄDAĆ WSCHÓD I ZACHÓD SŁOŃCA?

Najpopularniejszym punktem do podziwiania wschodów słońca jest Shwe San Daw Pagoda. To właśnie z tego miejsca robione są nasze zdjęcia (zarówno wschodu jak i zachodu). Niestety, turystów jest tu mnóstwo, więc aby zająć dobre miejsce, najlepiej przyjechać godzinę przed pierwszymi promieniami słońca. 

Bagan w Birmie
Bagan Birma
Bagan w Birmie wschód słońca

Z kolei wieczorami, najbardziej obleganą jest Bule Thi Pagoda, na której gromadzą się tłumy, oczekujące na spektakularny zachód słońca. 

Pamiętajcie jednak, że Bagan w Birmie to tysiące stup i świątyń, z których podziwiać można okolicę. Gdybyśmy mieli więcej, niż jeden dzień na zwiedzenie starożytnego miasta, z pewnością udalibyśmy się na wiele innych pagód, tych mniej popularnych, aby w spokoju, bez tłumów, podziwiać magiczne wschody i zachody słońca.

Bagan w Birmie zachód słońca
Bagan w Birmie
Bagan w Birmie najlepsze świątynie zachód słońca
Bagan z Birmie

JEDZENIE I PICIE

Na terenie Bagan dostępne są garkuchnie i knajpki, oczywiście z odpowiednio zawyżonymi cenami. My zabraliśmy do plecaka zapas wody i małe przekąski. Na śniadanie i obiad wracaliśmy do miasteczka Nyuang-U. W szczególności polecamy Wam super tanią i niezwykle smaczną knajpkę Perfect Restaurant, zaznaczoną na poniższej mapce. Przepyszne (!) jedzenie za niewielką cenę (obiad dla jednej osoby ok. 1400 Kyat ~ 3,50zł, a pamiętajcie, że Bagan jest stosunkowo drogie jak na Mjanmę, więc dobrze wiedzieć gdzie tanio i smacznie zjeść). 

PAMIĄTKI

Ceny pamiątek, jak to bywa w najbardziej turystycznych regionach kraju, są zawyżane. Zawsze możecie podejmować próby targowania się.

Bagan pamiątki

My nie mieliśmy w planach kupowania żadnych upominków, jednak po zachodzie słońca, schodząc z mocno zatłoczonej stupy, zmiękliśmy. Podbiegł do nas, na oko sześcioletni chłopczyk, który, w przeciwieństwie do wszystkich innych dzieci, sprzedawał własnoręcznie narysowane pocztówki. OK, potem zauważyliśmy, że kontury były kserowane, ale kolorowane autentycznie. Lekko nawet pobrudzone, pewnie tworzone w pocie czoła na ziemi. To nasza ulubiona pamiątka z całego pobytu w Azji.

kartki pocztowe Bagan w Birmie

INNE WPISY Z MJANMY:

Agata & Krzysztof Cieślak

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze. 

 O NAS WSPÓŁPRACA  KONTAKT

Bagan Birma mapa Bagan gdzie wschód słońca Bagan jak zwiedzać Bagan lot balonem Bagan Mjanma Bagan w Birmie Bagan wschód słońca Bagan zachód słońca


Komentarze
4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.