Islandia – przydatne aplikacje podczas podróży
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 30 marca 2018 | Kategoria: Islandia
Islandia przydatne aplikacje

Islandia jest krajem idealnym do podróżowania na własną rękę! Wystarczy zgrana ekipa, sprawny samochód i… ciepłe ubrania! Główna droga nr 1, ciągnąca się dookoła wyspy, niemal ogranicza możliwość zwiedzania Islandii do dwóch kierunków. Podróżowanie po kraju jest więc bardzo intuicyjne i łatwe. Większym i bardziej wymagającym wyzwaniem będzie oczywiście wyprawa wgłąb lądu i pokonywanie dróg interioru. W tym poście chcemy Wam przybliżyć kilka ciekawych aplikacji, które z pewnością ułatwią podróżowanie po Islandii.

ISLANDIA - PRZYDATNE APLIKACJE

112 ICELAND

Prosta w obsłudze i niezwykle istotna aplikacja, która w chwilach zagrożenia może nawet uratować życie. 112 Iceland składa się z dwóch przycisków: zielonego i czerwonego. Ten pierwszy, tzw. Check in,  służy do meldowania swojej pozycji GPS podczas podróży. Po jego kliknięciu wiadomość tekstowa z aktualną lokalizacją jest wysyłana do islandzkiego centrum ratowniczego. Przechowywanych jest tam pięć ostatnich lokalizacji, które w razie potrzeby są analizowane i ułatwiają dotarcie do osoby będącej w zagrożeniu, lub zaginionej. Warto więc codziennie zaktualizować swoją pozycję w aplikacji. Drugi, czerwony przycisk, to tzw. Emergency. Używa się go w sytuacji faktycznego zagrożenia. Umożliwia on połączenie telefoniczne bezpośrednio z centrum ratowniczym i wezwanie pomocy. Jeśli nie ma wystarczającego zasięgu do przeprowadzenia rozmowy, aplikacja wysyła do centrum ratowniczego wiadomość z danymi GPS i informacji o zagrożeniu.

Islandia aplikacje 112

WAPP

Świetna aplikacja dla miłośników trekkingów! Znajdziecie w niej gotowe mapy z wytyczonymi szlakami zarówno górskich jak i miejskich wędrówek po Islandii. Część map jest bezpłatna, za niektóre trzeba zapłacić około 5-10 zł. Po ściągnięciu interesujących nas map można z nich korzystać offline. Trasy trekkingowe sortowane są według stopnia ich trudności lub najbliższej lokalizacji. Aplikacja wzbogacona jest ładnymi zdjęciami i takimi danymi jak długość trasy, czy wartość wzniesienia do pokonania. Co ważne, Wapp zintegrowane jest z 112 Iceland, więc podczas całej wędrówki jest możliwość meldowania swojej lokalizacji do centrum ratowniczego.

Islandia aplikacje trekking

MY AURORA FORECAST

Aplikacja przewidująca prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej w danym miejscu. Ponadto znajdziecie w niej istotne podczas poszukiwania zorzy wskaźniki pogodowe: zachmurzenie czy natężenie wiatru.

Islandia aplikacje do zorzy polarnej

TRIPOSO

Aplikację TRIPOSO poznaliśmy niedawno i musimy stwierdzić, że jest naprawdę poręczna w użytkowaniu. Po ściągnięciu przewodnika offline po Islandii dostaniecie dostęp do wielu przydatnych podczas podróży informacji. W Triposo znajdziecie przydatne zwroty w danym języku, opisy miejsc wartych zobaczenia, informacje o atrakcjach danego miejsca, interaktywne mapy, itd. Bardzo fajna aplikacja!

Islandia aplikacje przewodnik

APPY HOUR

Coś dla zwolenników dobrej zabawy! Jeśli macie ochotę na drinka, ale nie chcecie wydać na niego miliona islandzkich koron, ta aplikacja z pewnością się przyda! Umożliwia ona wyszukanie najlepszych aktualnych promocji happy hour w Reykjaviku. Możliwe jest sortowanie wyników według ceny lub lokalizacji, w której się znajdujecie. Dodatkowo, dostępne są oceny danej knajpy (w pięciogwiazdkowej skali).

Islandia aplikacje happy hour

APPENING

Aplikacja umożliwia odnalezienie aktualnych wydarzeń muzycznych i kulturalnych w Reykjaviku. Jeśli macie więcej czasu na pobyt w stolicy Islandii, Appening może Wam się spodobać. Kraj ten słynie z niesamowicie umuzykalnionych mieszkańców. Ulice większych miast tętnią życiem i w niemal każdej knajpie posłuchać można koncertu na żywo. 

Islandia aplikacje wydarzenia kulturalne

STRÆTÓ

Najbardziej znana aplikacja obsługująca islandzką komunikację miejską. Strætó umożliwia wyszukiwanie połączeń autobusowych wraz z dokładnym rozkładem jazdy. Bezpośrednio z poziomu aplikacji można również kupić bilety autobusowe, dzięki czemu zaplanowanie podróży jest proste i szybkie.

Islandia aplikacje autobusy

TAXI HREYFILL

Aplikacja, dzięki której za pomocą kilku kliknięć można zamówić taksówkę. Taxi Hreyfill działa podobnie jak nasz Uber, a dodatkowym plusem jest fakt, że nie musicie wymawiać trudnych nazw islandzkich ulic.

Islandia aplikacje taxi

APLIKACJE POGODOWE

Pogoda w Islandii jest nieprzewidywalna i naprawdę potrafi spłatać figle. Warto podczas podróży na bieżąco obserwować zmienną aurę, aby odpowiednio dostosować plan dnia. My korzystaliśmy z dwóch aplikacji: Yr.no – najtrafniejsza i bardzo szczegółowa prognoza pogody (testowana już w wielu miejscach) oraz Windy – prognozująca nasilenie wiatrów (szczególnie przydatna podczas polowania na zorzę polarną).

aplikacja Yr

MAPS.ME

Maps.me to aplikacja, która umożliwia korzystanie z map offline. Według nas jest to absolutne must have podczas każdej podróży. Korzystamy z niej praktycznie wszędzie: od weekendowych wypadów za miasto, po kilkumiesięczne tułaczki po Azji. Fajną opcją jest możliwość przygotowania sobie wcześniej zarysu trasy na komputerze w MyMaps (Google), a następnie zgranie jej do aplikacji Maps.me. W przypadku Islandii jest to świetna sprawa, ponieważ dużo jest miejsc, do których najprościej dotrzeć po namiarach GPS, które możecie sobie wpisać wcześniej w mapę offline.

Islandia aplikacje maps.me

CURRENCY PLUS

Ulubiona aplikacja Agaty, 100-procentowej humanistki 🙂 Prosty przelicznik walut, który przyda się w zasadzie w każdym kraju.

Islandia aplikacje przelicznik walut

ICELAND FILM LOCATIONS

Na koniec wspomnimy o aplikacji, której sami nie używaliśmy, ale może się okazać strzałem w dziesiątkę dla kinomaniaków. Iceland Film Locations ułatwi Wam dotarcie do islandzkich lokalizacji, w których nagrywane były znane produkcje filmowe, np. serial Gra o Tron. Będąc w Polsce ciężko nam ocenić funkcjonalność aplikacji, aczkolwiek info wrzucamy w ramach ciekawostki. Jeśli ktoś z Was przetestuje Iceland Film Locations, dajcie znać, czy to warte zachodu 😉

Islandia aplikacja do filmów

W podróży (nie tylko na Islandię) pomocne mogą okazać się również takie aplikacje, jak: Skype, FB, Instagram, Messenger, Viber/WhatsApp, Google Maps, itd. Zakładamy jednak, że większość z nich macie wgrane w swoje telefony i nie ma potrzeby rozpisywać się na ich temat.

Dajcie znać, czy dodalibyście jakąś aplikację do powyższego zestawienia?

Agata & Krzysztof Cieślak

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze. 

 O NAS WSPÓŁPRACA  KONTAKT

Islandia aplikacje Islandia porady praktyczne jakie aplikacje do Islandii pomocne aplikacje podczas podróży przydatne aplikacje do Islandii


Komentarze
5 komentarzy
  1. My aurora forecast faktycznie całkiem nieźle działa. W końcu udało mi się zobaczyc zorzę, pod koniec pobytu 🙂 Do pogodowych przyda się jeszcze oficjalna islandzka strona vedur.is jako uzupelnienie innych aplikacji.

  2. Super, te aplikacje, naprawdę bardzo przydatne, wrócę do Was jak będziemy się wybierać na magiczną wyspę 🙂

  3. Niezla lista! Appka o aurorach zdecydowanie sie przyda. Mysle, zeby wreszcie zobaczyc Islandie poza lotniskiem, wie post sie przyda. 😉

  4. to chyba tylko ja jeszcze nie byłem na Islandii 😉 przyda się, jak będę się wybierać! 112 Iceland, Wapp, Triposo i maps.me chyba są najlepsze (tzn. z mojej perspektywy najbardziej przydatne) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.