Koszty 3-miesięcznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 28 sierpnia 2017 | Kategoria: Azja
ile kosztuje podróż do azji

Podczas każdej naszej podróży podstawowym przedmiotem, który zawsze ze sobą zabieramy, jest mały notes, w którym zapisujemy wydatki. Notujemy w nim dosłownie wszystko, począwszy od zakupu każdej wody mineralnej, czy chusteczek higienicznych. Dzięki temu jesteśmy teraz w stanie przedstawić Wam rzetelnie szczegółowe koszty podróży po Azji. W ten sam sposób podsumowaliśmy również koszt naszej podróży poślubnej do USA. Przejdźmy więc do konkretów…

KOSZTY PODRÓŻY PO AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ

Podróż odbyliśmy w terminie od stycznia do kwietnia 2017r. Średni kurs dolara podczas trzech miesięcy naszej podróży to 4,06 zł. Na tej podstawie obliczane są poniższe koszty. Dla ułatwienia, wszystkie ceny podajemy zarówno w złotówkach, jak i w dolarach. Poniższe koszty obliczone są na 1 osobę (przy założeniu, że jedziecie we dwójkę i dzielicie na pół koszty wynajmu skutera, noclegów, itd.). Łącznie w podróży byliśmy 82 dni, z czego najwięcej czasu spędziliśmy w Laosie i Tajlandii.

koszty podróży po Azji

Dokładnie rozpisaną trasę naszej podróży możecie zobaczyć w tym wpisie. Poniżej mapka.

JAK SIĘ PRZEMIESZCZALIŚMY PO AZJI?

Po Azji poruszaliśmy się autobusami, pociągami, a czasem autostopem. Aby zaoszczędzić trochę czasu tylko raz skorzystaliśmy z przelotu (z Tajlandii do Malezji – jest on wliczony w poniższe zestawienie). Sporadycznie zdarzyło nam się jechać taksówką w Bangkoku. Do środków transportu zaliczamy również wypożyczanie skutera w Laosie (i jego tankowanie), lub rowerów w Birmie. Poniższe zestawienia nie zawiera cen lotów do i z Azji.

koszty podróży po Azji ile kosztuje transport

KOSZTY WIZ, CZYLI JAK PRZEKRACZALIŚMY GRANICE?

Wszystkie granice (oprócz tajlandzko-malezyjskiej) przekraczaliśmy drogą lądową. Mieliśmy obowiązek wyrobić wizę jedynie do Birmy, Laosu i Kambodży. Uwaga: wizę do Birmy można wyrobić w trzech różnych opcjach: odbiór tego samego dnia, odbiór następnego dnia, oraz po trzech dniach. My, niestety, nie ogarnęliśmy sprawy odpowiednio wcześniej i wyrabialiśmy wizę najdroższą opcją (z odbiorem tego samego dnia). Nie naśladujcie nas w tej kwestii!

azja wizy koszty

KOSZTY PODRÓŻY PO AZJI – JAK SPALIŚMY?

Spaliśmy w 2-osobowych pokojach, o różnych standardach, przy czym cena nie zawsze była tu wyznacznikiem. Zdarzyło nam się spać za 3$/osobę w hotelu z super basenem, a czasem musieliśmy zapłacić 12$/osobę, aby przespać się w totalnej norze. Zazwyczaj przy rezerwacji hoteli korzystaliśmy z serwisu agoda.com. Ceny były tam dużo korzystniejsze, niż na innych portalach. Pierwszym krokiem było kliknięcie “sortuj wg ceny” i najczęściej rezerwowaliśmy te najtańsze noclegi, chyba, że ich lokalizacja była na drugim końcu miasta, wówczas braliśmy trochę droższe lokum, ale w dogodniejszej dla nas lokalizacji. Luksusy typu basen spotkały nas tylko raz, niespodziewanie, za 3$…

koszty podróży po Azji noclegi

JAK SIĘ ODŻYWIALIŚMY?

Azja to raj street food’ów, więc przez trzy miesiące żywiliśmy się na ulicznych straganach. Czasami w ramach noclegu mieliśmy śniadanie w cenie, ale nie za często. Zazwyczaj były to jajka w każdej możliwej postaci. W Singapurze, jednym z najdroższych państw świata, postawiliśmy na zupki chińskie, które zalewaliśmy sobie w hotelach. Do poniższych cen dodaliśmy również koszty napojów bezalkoholowych.

koszty podróży po Azji jedzenie

JAK SIĘ BAWILIŚMY, CZYLI NASZE ZACHCIANKI

Gdy przebywasz prawie trzy miesiące w 30-40°C, miewasz różne zachcianki. Leżysz na przykład na plaży i kupujesz orzeźwiającą wodę z kokosa, albo, popijasz zimne piwko. Czasami skusisz się na, podawane na gorąco, kokosowe ciastka w Laosie, lub przepyszny sok z trzciny cukrowej. Kategoria zachcianek obejmuje również całonocne imprezy z nowo poznanymi ludźmi, lub ogromną ochotę na kupienie jakiejś przekąski, gdy spędzasz 48 godzin w podróży, zmieniając tylko autobusy. Kategoria zachcianek jest więc u nas obszerna i zapewne zależy od silnej woli podróżujących 🙂

koszty alkoholu w Azji

BILETY WSTĘPU I ZORGANIZOWANE WYCIECZKI

Ta kategoria obejmuje wszelkie wycieczki zorganizowane, które z reguły tanie nie są, a także bilety wstępu do świątyń i parków narodowych, lub koszty rejsów statkiem.

koszty podróży po Azji bilety wstępu

KOSZTY PODRÓŻY PO AZJI – NA CO JESZCZE POSZŁA KASA?

Mamy jeszcze tzw. kategorię Inne, do której zaliczamy, między innymi, zakup znaczków pocztowych, pamiątek, doładowania karty SIM, koszty prania ubrań, prowizje z bankomatów, itd. Wszystkie tego typu wydatki wyszły nas: 319,48 zł (78,69 $) / osobę.

NO DOBRA, TO ILE W KOŃCU WYDALIŚMY NA CAŁĄ PODRÓŻ?

Podsumowując wszystkie wydatki, koszt 3-miesięcznej podróży po Azji Południowo-Wschodniej w 2017 roku wyniósł nas:

 

8 528,68 zł  (2 100,66 $)  / osobę

Do powyższych kosztów musicie dodać jeszcze koszty przelotów z Europy do Azji i z powrotem. Celowo nie doliczaliśmy ich do całości, ponieważ wszystko zależy od promocji, którą uda Wam się upolować. Nam udało się dolecieć z Krakowa do Tajlandii za 1300 zł/osobę, a lot powrotny z Singapuru do Pragi mieliśmy dokładnie w takiej samej cenie. Z Pragi do Katowic dojechaliśmy już Polskim Busem za grosze.

koszty podróży po azji
koszty podróży po Azji koszt dzienny

WPISY, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ

Agata & Krzysztof Cieślak

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze. 

 O NAS WSPÓŁPRACA  KONTAKT

3 miesiące w Azji Azja koszty Azja na własną rękę Azja podróże blog blog podróżniczy Azja ile kosztuje podróż do Azji koszty podróży po Azji podróż po Azji Południowo-Wschodniej Tajlandia na własną rękę


Komentarze
8 komentarzy
  1. Super zestawienie. 8,5 tys za osobę za trzy miesiące: to brzmi bardzo dobrze. My przez miesiąc w Stanach wydaliśmy 8,9 na osobę (ale wliczając przeloty). Azja mi się marzy. A to już kolejny argument za tym, żeby obrać ten kierunek świata na cel. Zwłaszcza, że konkretne liczby za nim stoją, a z liczbami nie ma żartów 😉 mam nadzieję, że wykorzystam Wasz wpis w praktyce kiedyś, u mnie pewnie więcej pójdzie na te kokosowe ciastka…
    P.S. czy to ramię Krzyśka dumnie prezentuje ten wachlarz ze zdjęcia? 😉

    • Hej Sylwia! Dzięki za miłe słowo 🙂 Tak, to ramię Krzyśka 😉 Wygląda jak miliony, a to birmańska waluta. Nie pamiętam ile to łącznie było, ale może trzyma w ręku maksimum 200zł? ;p Nas Azja wciągnęła bardzo, chcielibyśmy jeszcze wrócić. Ale do Stanów będziemy mieć zawsze wielki sentyment (ja tam pracowałam 3 miesiące, a potem podróż poślubna w USA)! Chcielibyśmy pokonać jeszcze Route66 i zobaczyć trochę wschodu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

zBLOGowani.pl
Przeczytaj inne:
Naypyidaw
Naypyidaw – stolica Mjanmy i dziwne miasto widmo.

Naypyidaw - opustoszała stolica Mjanmy. Co warto zwiedzić w birmańskim mieście widmo? Jak poruszać się po stolicy? Porady praktyczne.

Zamknij