Zachód USA – 28 najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić!
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 06 maja 2018 | Kategoria: USA
zachód USA roadtrip

Zachód USA czaruje i rządzi się swoimi prawami. Niesamowite parki narodowe i ogromne przestrzenie, które nie sposób ogarnąć wzrokiem robią wrażenie! Amerykańskie roadtrip’y mają w sobie pewien rodzaj magii, szaleństwa i wolności. Drogi przecinające pustynne stepy są tak długie, że GPS często wydaje z siebie komunikat: „Jedź 190 km prosto”! Na szczęście oszałamiające widoki dookoła skutecznie nie pozwalają usnąć za kierownicą! Sprawdźcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód USA ma do zaoferowania!

ZACHÓD USA: MAPA NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC

Wszystkie najciekawsze miejsca zaznaczyliśmy na poniższej mapce. Poniżej znajdziecie również gotowca: 17-dniową trasę po Stanach do pobrania, która z pewnością ułatwi Wam zaplanowanie wymarzonej podróży na zachód USA!

KALIFORNIA - co warto zobaczyć?

JOSHUA TREE NATIONAL PARK (CA)

Wybierając się na zachód USA koniecznie zaplanujcie trasę tak, aby prowadziła przez Park Narodowy Joshua Tree. Teren usiany jest charakterystycznymi drzewami Jozuego, które idealnie komponują się z pustynną okolicą dookoła. W Joshua Tree znajdziecie również kilka ciekawych form skalnych, spośród których najciekawszą jest Skull Rock, skała przypominająca kształtem ludzką czaszkę.

zachód usa najładniejsze parki

SAN FRANCISCO (CA)

Malowniczo położone, wietrzne miasto San Francisco czaruje. Usiane kwiatami, pochyłe uliczki, majestatyczny Golden Gate, czy budzące niepokój więzienie Alcatraz, to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się do San Francisco. Psst. podczas zwiedzania koniecznie przejedźcie się kultowym tramwajem!

zachód USA atrakcje

SEQUOIA NATIONAL PARK (CA)

Zwiedzając Park Narodowy Sekwoi bądźcie pewni, że rozboli Was kark od spoglądania w górę na olbrzymie drzewa! W tak zwanym Lesie Olbrzymów znajduje się General Sherman – największe drzewo świata pod kątem objętości. Średnica jego pnia w najszerszym miejscu osiąga 8m średnicy, a waga tego giganta szacowana jest na ponad 1200 ton!

sekwoje zachód USA

UNIVERSAL STUDIOS, LOS ANGELES (CA)

W naszym zestawieniu najlepszych miejsc na zachodzie Stanów nie mogłoby zabraknąć Los Angeles, a w szczególności parku rozrywki Universal Studios! Nie jesteśmy zwolennikami wydawania kasy na tego typu atrakcje, ale uwierzcie: Universal Studios to nie tylko skupisko rollercoasterów, które znajdziecie praktycznie w każdym państwie. To niesamowicie interaktywne centrum rozrywki, które odkryje przed Wami magiczne tajniki produkcji filmowych! Zobaczycie w jaki sposób amerykańscy filmowcy tworzą efekt deszczu, trzęsienia ziemi, czy wypadków samochodowych. Zwiedzicie scenerie, na których nagrywane były najpopularniejsze hity kinowe. Całość robi ogromne wrażenie, nawet na osobach, które nie są wielkimi kinomanami.

Trafiliśmy tu z rekomendacji naszych najbliższych i od tej pory sami polecamy wszystkim Universal Studios! Nie jest to najtańsza rozrywka, ale naprawdę warta swojej ceny! 

Universal Studios Los Angeles

Niejednokrotnie trzeba stać w kolejce do danej atrakcji ok. godziny, co przy jednodniowym pobycie mija się z celem. Warto kupić bilet „Universal Express” (tzw. Front of Line). Jest on droższy, ale pozwala na korzystanie ze wszystkich atrakcji poza kolejką.

MONO LAKE (CA)

Słone jezioro, z powierzchni którego wyrastają niezwykłe, tufowe formacje skalne. Miejsce jest bardzo spokojne i klimatyczne. W okolicach Jeziora Mono żyje mnóstwo gatunków ptaków, które zgrabnie komponują się z otoczeniem. Podczas naszego pobytu w okolicach Mono Lake roiło się od much, co nie było fajne, ale być może trafiliśmy akurat na jakąś porę wylęgową robactwa 😉

plan podróży po USA

DEATH VALLEY - DOLINA ŚMIERCI (CA)

Otoczona z każdej strony pasmami górskimi Dolina Śmierci jest największą depresją w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na pustyni Mojave, jednak próżno szukać tu typowych, piaszczystych terenów. Surowy krajobraz Death Valley kusi i przyciąga do siebie wielu podróżujących. Zwiedzając dolinę trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i stosować się do przydrożnych ostrzeżeń, albowiem jest to najbardziej suche miejsce w USA. Temperatura latem potrafi przekroczyć 50°C! Należy się więc odpowiednio przygotować (zapasy paliwa, filtry ochronne, okrycie głowy, unikanie słońca w samo południe). Dla opuszczonych miast widm, Zabriskie Point, Badwater Basin i kilku innych punktów naprawdę warto odwiedzić Dolinę Śmierci!

zachód USA plan podróży po USA

YOSEMITE NATIONAL PARK (CA)

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Yosemite to kolejny dowód na to, że warto pojechać na zachód USA! Położony na zboczach pasma górskiego Sierra Nevada czaruje małymi potoczkami, pięknymi formacjami skalnymi i bogatą fauną i florą.

Yosemite National Park zachód USA

Ciekawotka. Turyści bardzo często źle wymawiają nazwę parku: „Josemajt”. Prawidłowa wymowa to „Josemiti”.

PACIFIC COAST HIGHWAY - JEDYNKA (CA)

Ciągnąca się wzdłuż zachodniego wybrzeża Kalifornii Pacific Coast Highway (CA-1) usiana jest malowniczymi widokami na ocean. Najbardziej znanym i charakterystycznym punktem na trasie jest Big Sur i ogromny most Bixby Bridge. Dodatkową atrakcją słynnej „jedynki” (tak potocznie nazywana jest ta trasa), są wylęgujące się na plażach słonie morskie

zachód usa droga nr jeden

Ze względu na obsuwanie się ziemi przy wybrzeżu część odcinków trasy może być zamknięta. Należy sprawdzać aktualne komunikaty na fanpage Big Sur Information.

TAHOE LAKE (CA/NV)

Niezwykle malownicze jezioro Tahoe jest drugim najgłębszym jeziorem w USA (w niektórych miejscach osiągając nawet 500m głębokości!). Położony jest na granicy dwóch stanów: Kalifornii i Nevady. Lazurowy kolor wody w połączeniu z pięknymi zboczami pasma górskiego Sierra Nevada sprawia, że Tahoe Lake zdecydowanie zasługuje na wizytę!

Tahoe Lake zachód USA

ARIZONA - co warto zobaczyć?

MONUMENT VALLEY (AZ)

Na początek klasyk, który wszyscy znają, ale miejsce to jest tak piękne, że zapiera dech w piersiach! Nic więc dziwnego, że malownicza Dolina Monumentów stanowiła tło do wielu hollywoodzkich produkcji, np. Forresta Gumpa czy kultowego Easy Ridera. Monument Valley to naszym zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc, jakim zachód USA może się poszczycić!

zachód USA podróż po USA Monument Valley

ANTELOPE CANYON (AZ)

Powstały na skutek wymywania piaskowca Kanion Antylopy jest popularnym kierunkiem turystycznym w Arizonie. Nic dziwnego, ponieważ ogniście pomarańczowe ściany kanionu robią piorunujące wrażenie! Zwłaszcza w samo południe, gdy smugi światła wdzierają się w szczelinę, magicznie oświetlając faliste skały. 

Antelope Canyon USA zachód

HORSESHOE BEND (AZ)

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Antelope Canyon przepływa rzeka Kolorado. Przebijając się pomiędzy ścianami urzekającego Glen Kanionu, zawija swój bieg, tworząc malowniczą podkowę: Horseshoe Bend. Niesamowite miejsce, które potwierdza tezę, że Arizona jest jednym z najpiękniejszych stanów na zachodzie USA!

Horseshoe Bend Kolorado zachód USA

Wybierając się na Horseshoe Bend warto zabrać szerokokątny obiektyw lub kamerkę GoPro. Ułożona w podkowę meandra rzeki Kolorado jest tak duża, że zwykłym obiektywem nie dacie rady objąć jej całej na zdjęciu.

GRAND CANYON (AZ)

Grand Canyon to wijący się przez 446 km (!) przełom rzeki Kolorado, który ciężko opisać jakimikolwiek słowami. Tam po prostu trzeba przyjechać. Usiąść na skale. Wsłuchać się w niesamowitą ciszę. Pokrzyczeć sobie i usłyszeć jak echo odbija się kilkadziesiąt razy po olbrzymiej przestrzeni kanionu. Podziwiać wschody i zachody słońca. Poczuć to wspaniałe miejsce.

Wielki Kanion zachód USA

HOOVER DAM - ZAPORA HOOVERA (NV/AZ)

Zbudowana na rzece Kolorado zapora wodna, która oddziela od siebie Arizonę od Nevady. Wysoka na 224,1 m i długa na 379,2 m robi wrażenie. Nie jest to może najpiękniejsze miejsce na mapie zachodnich Stanów, ale będąc w okolicy Las Vegas warto tu wstąpić.

zapora Hoovera Las Vegas zachód USA

UTAH - co warto zobaczyć?

ARCHES NATIONAL PARK (UT)

Kolejna perełka wśród parków narodowych USA. Wyginające się w charakterystyczne łuki, pomarańczowe formacje skalne na zdjęciach wydają się małe. W rzeczywistości są kolosalnych rozmiarów! Park Narodowy Arches najpiękniejszy jest popołudniu, gdy zachodzące słońce nadaje mu soczystych barw!

Park Narodowy Arches Stany

BONNEVILLE SALT FLATS (UT)

Prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji! To właśnie tutaj, na pozostałościach słonego jeziora Bonneville, każdego roku pokonywane są największe rekordy prędkości! Płaska, śnieżnobiała równina Bonneville Salt Flats jest idealnym miejscem do tego typu zawodów. 

Bonneville Salt Flats USA ciekawe miejsca

W niektórych miejscach warstwa soli na powierzchni Bonneville Salt Flats nie  jest gruba, przez co teren jest miękki i grząski. Może to spowodować utknięcie samochodu i… kilka godzin kombinowania 😉 Nie bierzcie z nas przykładu!roadtrip po Stanach Salt Lake City

CANYONLANDS (UT)

Stan Utah obfituje w nieziemskie krajobrazy! Dowodem na to są rozległe, pustynne tereny Canyonlands National Park, które pełne są cudownych formacji skalnych, wyżłobień i pięknych kanionów. 

Canyonlands National Park

BRYCE CANYON NATIONAL PARK (UT)

Jeden z piękniejszych parków narodowych w Stanach! Bezkres wystających z ziemi, pomarańczowych, skalnych wierzchołków może przyprawić o zawrót głowy! Bryce Canyon najlepiej zwiedzać z pozycji wielu malowniczych punktów widokowych.

Park Narodowy Bryce Canyon

ZION NATIONAL PARK (UT)

Wszystkie najciekawsze miejsca zaznaczyliśmy na poniższej mapce. Pod mapą znajdziecie również gotową, 17-dniową trasę po Stanach do pobrania, która z pewnością ułatwi Wam zaplanowanie wymarzonej podróży na zachód USA!

Zion Park Narodowy

CORAL PINK SAND DUNES STATE PARK (UT)

Będąc w Utah warto zaglądnąć również do usianego piaszczystymi wydmami parku Coral Pink Sand Dunes. Niewielkie, koralowe wzniesienia są bardzo wdzięcznym tłem do zdjęć.

Coral Pink Sand Dunes

THE WAVE (UT)

Dotarcie do tego cudu natury nie jest takie proste. W pierwszej kolejności należy wziąć udział w loterii, w której do wygrania są wejściówki do magicznego The Wave. Możliwe jest złożenie aplikacji online (kilka miesięcy przed przyjazdem) lub przybycie na miejsce i… liczenie na szczęście. W sezonie szanse są niewielkie, ponieważ w miejscu loterii pojawia się ok. 150 osób, z czego wejściówki wygrywa ok 10-15 z nich (pozostałe 10-15 biletów przydzielanych jest online). Łatwo nie jest, ale… czy niezwykłe formacje skalne w The Wave nie są warte powalczenia o wejściówkę? 

Jak uzyskać wejściówki do The Wave?

The Wave USA zachód

GRAND STAIRCASE ESCALANTE NATIONAL MONUMENT (UT)

Wszystkie najciekawsze miejsca zaznaczyliśmy na poniższej mapce. Pod mapą znajdziecie również gotową, 17-dniową trasę po Stanach do pobrania, która z pewnością ułatwi Wam zaplanowanie wymarzonej podróży na zachód USA!

Grand Staircase Escalante Monument zachód USA

NEVADA - co warto zobaczyć?

LAS VEGAS (NV)

Za dnia światowa stolica hazardu nie powala na kolana, zwłaszcza, że latem klimat jest tu gorący i ciężko zwiedzać miasto. Za to nocą Las Vegas przekształca się w morze neonów, luksusowych hoteli, i błyszczących karoserii. Warto spędzić tu wieczór, wypić drinka, spróbować szczęścia w kasynie i podglądnąć ten elegancki i trochę zwariowany sposób życia.

Las Vegas zachód USA

FLY GEYSER (NV)

Niezwykle barwny Fly Geyser jest tak naprawdę dziełem człowieka. Powstał dzięki przypadkowemu wywierceniu studni do wód geotermalnych. Gejzer pokryty jest glonami, które nadały mu tęczowych kolorów! Fly Geyser usytuowany jest na prywatnym terenie i przez ostatnie dwie dekady można go było zobaczyć jedynie od strony najbliższej drogi publicznej. I teraz uwaga, dobra wiadomość! Dzięki nowemu właścicielowi ziemi, na której zlokalizowany jest gejzer, od kilku tygodni Fly Geyser otwarty jest dla odwiedzających (odpłatnie)! Dla nas to wystarczający powód aby wrócić na zachód USA! 😉

USA atrakcje

VALLEY OF FIRE STATE PARK (NV)

Nazwa parku stanowego Valley of Fire nie jest przypadkowa. Oświetlone bezlitosnym słońcem, ognisto-pomarańczowe formacje skalne, faktycznie przypominają tańczące płomienie! Odwiedzając park byliśmy świadkami kręcenia sceny z horroru! Raczej niskich lotów była to produkcja, ponieważ obok nas przechadzała się całkowicie goła dziewczyna z „odgryzioną” i „zakrwawioną” piersią, ale wciąż… przyznacie, że sceneria Valley of Fire idealnie pasuje do dreszczowców? 😉

Valley of Fire State Park zachód USA

WYOMING - co warto zobaczyć?

YELLOWSTONE NATIONAL PARK (WY, ID, MO)

Najstarszy park narodowy na świecie, pełen zachwycających gejzerów, kaskad błotnych, wodospadów i gorących źródeł. Pomimo, że piękną Islandię kochamy całym sercem, to islandzkie gejzery całkowicie się chowają przy tych z Yellowstone National Park. Wybierając się na zachód USA warto nadrobić trochę drogi i dojechać do Yellowstone!

Yellowstone National Park USA zachód

JACKSON (WY)

Wyjątkowo klimatyczne, kowbojskie miasteczko, do którego warto zawitać! Jackson to również dobra baza noclegowa do wypadów w kierunku Grand Teton i Yallowstone National Park. 

Jackson Wyoming co zobaczyć

GRAND TETON NATIONAL PARK (WY)

Górskie strumyki na tle ośnieżonych szczytów, pasące się przy drogach bizony i dawne kowbojskie osady – tak zapamiętaliśmy urokliwy Park Narodowy Grand Teton, który warto odwiedzić po drodze do Yellowstone National Park.

Grand Teton zachód USA Wyoming

Agata & Krzysztof Cieślak

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze. 

 O NAS WSPÓŁPRACA  KONTAKT

Antelope Canyon Bonneville Salt Flats Bryce Canyon Grand Canyon Grand Teton Horseshoe Bend Las Vegas Monument Valley najciekawsze miejsca w Ameryce Północnej najpiękniejsze miejsca w Stanach najpiękniejsze parki narodowe USA objazd po USA plan podróży po USA podróż po USA samochodem roadtrip po Stanach San Francisco The Wave Universal Studios USA ciekawe miejsca USA co warto zobaczyć USA parki narodowe USA trasa USA w 2 tygodnie Yellowstone Yosemite zachód USA zachodnie wybrzeże USA


Komentarze
1 komentarzy
  1. Dla chcących kierować się amerykańskimi olśnieniami autorów dorzucę co nieco. Kanion Antylopy to kolejne miejsce, w którym czułam się jak Alicja w Krainie Czarów -chciałam tańczyć i śpiewać z radości, zwłaszcza gdy zostałyśmy w nim z koleżanką na dłużej same (jest to możliwe w kanionie dolnym w turze przed fotografami; ci zostają ze statywami już na początku i jak się nam uda „zawieruszyć” gdzieś w kanionie w sposób niezauważalny dla przewodnika, to w końcowej części kanionu można przez jakiś czas pobyć samemu). Kolejne, chyba najpiękniejsze miejsce na Ziemi, jakie widziałam, to leżące w pobliżu The Wave -White Pocket, nieporównywalne do niczego innego. Dorzuciłabym jeszcze co najmniej cudny, w tęczowe paski Old Paria, kolorową Burr Trail Road, Yant Flat czy Gooseneck SP. Ech, cały zachód USA bym dorzuciła! Chcę tam pojechać trzeci raz, tyle piękna jeszcze do zobaczenia. Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.