Znojmo – co zobaczyć? Najciekawsze atrakcje miasta.
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 13 stycznia 2020 | Kategoria: Czechy
Znojmo zwiedzanie przewodnik

Nasz listopadowy wyjazd na festiwal wina na Morawach wypełniony był wieloma atrakcjami. Mieliśmy okazję zwiedzić piękne, pastelowe Brno,  uczestniczyliśmy w obchodach święta św. Marcina w Mikulovie, zwiedzaliśmy podziemne bunkry i lataliśmy na symulatorze lotów pod okiem prawdziwego pilota. Jednak wśród tych wszystkich atrakcji, które zorganizowali nam chłopaki z Grono Tour  zdecydowanie największym zaskoczeniem było dla nas Znojmo. Niejednokrotnie przejeżdżaliśmy nieopodal tego malowniczego miasta, jadąc do Austrii na narty i nigdy nie zatrzymaliśmy się tu na dłużej. Jakiż to był błąd! Naprawdę nie skłamiemy twierdząc, że Znojmo to jedno z najpiękniejszych miasteczek, jakie w życiu widzieliśmy!

ulica w Znojmo atrakcje
Znojmo Czechy

Wąskie, brukowane uliczki wiją się wśród kremowo-żółtych zabudowań, zachęcając do długich spacerów. Lśniące w południowym słońcu pomarańczowe dachówki otulają miasto, któremu rytm zdaje się nadawać leniwy nurt rzeki Dyja. Z tafli jednolitych zabudowań dumnie wyrasta dominująca nad miastem sylwetka Kościoła św. Mikołaja, majestatyczny barokowy gmach znojemskiego zamku, czy charakterystyczna Rotunda św. Katarzyny, widniejąca na większości pocztówek z miasta. Witamy w Znojmo, najbardziej malowniczym miasteczku Moraw Południowych.

Co zobaczyć w Znojmo
Co warto zwiedzić w Znojmo

JAK DOTRZEĆ DO ZNOJMO?

Znojmo położone jest na samym południu Czech, tuż przy granicy z Austrią. Wizytę tutaj warto połączyć ze zwiedzaniem okolicznego Brna, Mikulova lub udając się na festiwal wina na Morawach. Znojmo to także dobry przystanek po drodze, jeśli jeździcie samochodem na narty do Austrii.

Samochodem jest najprościej, poza tym daje on możliwość zatrzymania się gdziekolwiek po drodze i podziwiania malowniczych morawskich wzgórz usianych winnicami. Dla ułatwienia poniżej podajemy odległości oddzielające Znojmo od innych miast:

  • Katowice – Znojmo:  325 km
  • Brno – Znojmo: 70 km
  • Praga – Znojmo: 210 km

Autobusem lub pociągiem do Znojmo można dojechać praktycznie z każdego większego miasta. Połączeń najlepiej wyszukiwać na poniższych stronach:

  • IDOS – autobusy i pociągi
  • České dráhy – tyllko pociągi
  • RegjoJet – prywatna linia autobusów z bogatą siatką połączeń w Czechach

Samolotem jest najwygodniej dla wszystkich, którzy nie mieszkają na południu Polski. Tutaj warto szukać lotów zarówno do Brna jak i austriackiego Wiednia, ponieważ odległości od Znojmo są bardzo podobne. 

Zorganizowaną wycieczkąjeśli nie przepadacie za planowaniem podróży na własną rękę, polecamy skorzystać z usług Filipa i Krzysztofa z Grono Tour, którzy oprowadzali nas po najpiękniejszych zakamarkach Moraw Południowych. Na  stronie ich biura znajdziecie wiele opcji wycieczek. Można połączyć zwiedzanie Znojmo z Brnem, Mikulovem, czy festiwalem wina, jeśli takowy akurat ma miejsce w trakcie wyjazdu. Polecamy, ponieważ chłopaki naprawdę wiedzą, co robią!

Znojmo na weekend

KIEDY JECHAĆ DO ZNOJMO?

Prawda jest taka, że piękne miejsca bronią się o każdej porze roku, więc nie ma jednej dobrej odpowiedzi, na to pytanie. My polecamy połączyć wizytę w Znojmo z uczestnictwem w morawskim festiwalu otwartych piwniczek, który co roku odbywa się w listopadzie oraz w okolicach kwietnia. W samym Znojmo we wrześniu ma miejsce festiwal wina Znojemské Historické Vinobraní, podczas którego organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i atrakcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wąskie uliczki miasta wypełnione są wówczas turystami, co nie każdemu może odpowiadać. Osobiście jesteśmy ciekawi, jak Znojmo wygląda pokryte śniegiem, więc z pewnością wrócimy tu kiedyś po drodze na austriackie stoki narciarskie.

Znojmo kościół Mikołaja

JAK ZWIEDZAĆ ZNOJMO?

Miasto nie jest duże (ok. 65 km2), a większość atrakcji zlokalizowanych jest w okolicach starówki. Wszystko jesteście w stanie zwiedzić na pieszo.

Jeśli jednak z jakiś względów nie jesteście w stanie za dużo chodzić, po mieście kursuje turystyczna ciuchcia (Znojmo Turistický Vláček), która kursuje po mieście od maja do września (9:00-18:00), robiąc przystanki przy największych atrakcjach. Można wysiąść z wagonu, pozwiedzać i poczekać na kolejną ciuchcię. Podczas przejazdu przewodnik opowiada o mijanych miejscach (po angielsku lub niemiecku). Cała trasa zajmuje ok. 85 minut. Tutaj znajdziecie rozkład jazdy.

Znojmo zwiedzanie

ZNOJMO ATRAKCJE - CO WARTO ZOBACZYĆ?

ROTUNDA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY I ŚW. KATARZYNY

Cena: 120 CZK.
Godziny otwarcia: 9.00–17.00  w kwietniu (sobota-niedziela)  oraz od maja do września (wtorek-niedziela).
Adres: Rotunda svaté Kateřiny, Hradní 85/5, 669 02 Znojmo.

Znojmo rotunda godziny otwarcia

XII-wieczna, romańska rotunda, wewnątrz której znajdują się najstarsze w Czechach freski przedstawiające władców z dynastii Przemyślidów. Okrągła budowla powstała w latach 1080 z inicjatywy księcia Brna Konrada I. Jednorazowo do rotundy może wejść 10 osób, a możliwość zwiedzania uzależniona jest od warunków pogodowych.

ZAMEK W ZNOJMO

Cena: 60 CZK
Godziny otwarcia: 9.00–17.00 (maj-wrzesień – od wtorku do niedzieli)
Adres: Znojemský hrad, Hradní 84/10, 669 02 Znojmo

Zamek wybudowany został w stylu romańskim w XI w przez Brzetysława I jako twierdza obronna. Jego historia była dosyć burzliwa. Częste przebudowy, zniszczenia, konfiskaty, a w końcu pożary sprawiły, że pod koniec XVII wieku budowla była w kompletnej ruinie. Jej odbudowy (tym razem w stylu barokowym) podjąć się ród Deblinów.  Aktualnie znajduje się tutaj królewski browar, wytwarzający piwo o nazwie Hostno Znojmo oraz Muzeum Moraw Południowych.

KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA I KAPLICA ŚW. WACŁAWA

Cena: za darmo 
Godziny otwarcia: 9.00–19.00 
Adres: Kostel svatého Mikuláše, Mikulášské nám. 50/3, 669 02 Znojmo

Znojmo kościół św. Mikołaja
Znojmo na weekend

Zdecydowanie najbardziej dominująca nad miastem budowla. Kościół św. Mikołaja wzniesiony został w XII wieku w stylu romańskim. Niestety praktycznie cały spłonął w pożarze w 1335 roku, więc trzy lata później zaczęto wznosić nowe ściany, tym razem w stylu gotyckim. Ogromny gmach kościoła robi wielkie wrażenie. Tuż obok znajduje się dwukondygnacyjna  Kaplica św. Wacława, w której często odbywają się koncerty i wystawy artystyczne. 

Znojmo kaplica św. Wacława

Z kaplicy rozpościera się przepiękny widok na rotundę, zamek i leniwie płynącą rzekę Dyję, a także na… statuę siedzącego białego anioła.

Znojmo zwiedzanie
Znojmo figura anioła

Tuż za Kościołem św. Mikołaja znajduje się plac, od którego odchodzi malownicza uliczka U Branky, przy której funkcjonuje niezwykle „fotogeniczny” Penzion U Mikuláše

Znojmo atrakcje co zobaczyć

WIEŻA RATUSZOWA

Cena: 35 CZK
Godziny otwarcia: 9.00–17.00/18:00 (maj-wrzesień: codziennie), 10:00-16:00 (październik-kwiecień: wt-ndz). Przerwa lunchowa między 12:30-13:00.
Adres: Radniční věž, Obroková 1/12, 669 02 Znojmo

ratusz w Znojmo

Budowana w latach 1445-1448 gotycka wieża, która naszym zdaniem jest obowiązkowym punktem na mapie Znojmo. Ratusz jest wysoki na 79,5 m i jeśli tylko nie macie lęku wysokości, warto wspiąć się do góry. Raczej odradzamy wejścia z małymi dziećmi, ponieważ schody prowadzące na wieżę są naprawdę wąskie i strome. Ale dla przepięknych widoków, które czekają na górze, warto się pomęczyć…

Znojmo ratusz wieża widokowa
Znojmo co zobaczyć

ENOTEKA

Cena: wejście bezpłatne, płaci się tylko za kupione wino/jedzenie
Godziny otwarcia: 10:00-20:00 (niedziela-środa), 10:00-22:00 (czwartek) 10:00-24:00 (piątek-sobota)
Adres: Enotéka znojemských vín, Hradní 2, 669 02 Znojmo

znojmo winiarnia

Enoteka znajduje się w niedużej odległości od rotundy, a z jej okien rozpościera się przepiękny widok na Kościół św. Mikołaja. To świetne miejsce do zrobienia sobie krótkiej przerwy w zwiedzaniu. W środku znajdują się automaty, z których można napić się wina. W części kawiarnianej przedpłaca się specjalną kartę, która umożliwia skorzystanie z automatów. 

Znojmo gdzie napić się wina

ZNOJEMSKIE PODZIEMIA

Cena: 95 CZK
Godziny otwarcia: 9:00-18:00 (lipiec-sierpień – codziennie), 9:00-17:00 (wrzesień, maj, czerwiec – codziennie), 10:00-17:00 (październik-kwiecień od pon. do sob.), 13:00-16:00 (październik-kwiecień – niedziele)
Adres: Slepičí trh 275/2, 669 02 Znojmo

Znojmo korytarze podziemne

Jeden z największych systemów korytarzy podziemnych w Europie. Siatka wszystkich tras rozkłada się na 4 kondygnacje i łącznie osiąga długość 27 km. Jej początkowym przeznaczeniem było przechowywanie produktów żywnościowych i wina, ale w czasach wojennych podziemia służyły również jako schrony. Aktualnie dla zwiedzających otwarta jest trasa licząca 800 m, która zaczyna się na placu Slepičí trh i kończy na ulicy Obrokovej. Całość zwiedzania trwa ok. godziny.

MOST KOLEJOWY

Adres: Znojemský viadukt, Dyjská 11, 669 02 Znojmo (ale najładniej most prezentuje się z dziedzińca zamkowego przy rotundzie)

most kolejowy w Znojmo

Liczący 48 m wysokości i 220 m długości imponujący most kolejowy, dumnie pnący się nad rzeką Dyją. Został wybudowany w XIX wieku, w celu stworzenia nowego połączenia kolejowego między Berlinem a Wiedniem. Most najlepiej prezentuje się z placu zamkowego przy Rotundzie Najświętszej Maryi Panny i Św. Katarzyny.

KLASZTOR LOUKA

Cena: 100 CZK
Godziny otwarcia: 9:00-18:00 (30 marca – 30 września), poza sezonem tylko po wcześniejszej rezerwacji.
Adres: Loucký klášter, Klášterní, 671 81 Znojmo, Czechy

Odbudowany po 1748 roku barokowy klasztor oddalony jest na południowy-wschód od centrum Znojmo. W podziemiach klasztoru znajduje się romańsko-gotycka kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława. Na terenie obiektu funkcjonuje Muzeum Wina, a w podziemiach klasztoru przechowywanych jest ok milion butelek produkowanego tutaj wina Znovin Znojmo.

HRADIŠTĚ

Znojmo Hradiste

Jeśli na zwiedzanie Znojmo macie więcej niż jeden dzień, można się udać na obrzeża miasta do Hradiště, czyli IX-wiecznej osady obronnej, która stanowiła jedną z najważniejszych warowni Wielkiego Morawskiego Królestwa. Rozciąga się ona na powierzchni 20 ha i  otoczona jest murem, postawionym tu w czasach wojny trzydziestoletniej.

ZNOJMO - ATRAKCJE W OKOLICY

Niedaleko Znojmo znajdują się dwa miejsca, które w szczególności chcielibyśmy Wam polecić:

ŠATOV - MALOWANA PIWNICZKA

Przeurocza piwniczka, zlokalizowana na południe od Znojmo. Stworzył ją Maxmillian Appeltauer w hołdzie dla platonicznej miłości do pewnej kobiety. Historia jest trochę smutna, ponieważ Maxmillian nigdy nie wyznał uczuć swojej wybrance. Korytarze piwniczki wypełnione są kolorowymi, wesołymi płaskorzeźbami często przedstawiającymi postacie z bajek. Co ciekawe, piaskowe ściany malowanej piwniczki rzeźbione były w totalnych ciemnościach, które rozjaśniał jedynie blask świecy. 

HOTEL VINEYARD HNANICE

Jeśli jesteśmy już w rejonach malowanej piwniczki w Šatově, to chcemy Wam jeszcze polecić znajdujący się nieopodal, przepięknie usytuowany Hotel Vineyard Hnanice. Nie musicie w nim spać (chociaż pokoje są naprawdę na najwyższym poziomie), ale warto zawitać tu chociażby dla wspaniałych widoków i pysznej kuchni tutejszej restauracji! Wykwintne dania przepięknie prezentują się na talerzach, a smakują oczywiście jeszcze lepiej. Wszystkim fanom mięsa polecamy skosztować słynny lokalny rarytas, czyli gęś. Wegetarianom z pewnością przypadnie do gustu risotto z grzybami! A to wszystko zjecie z przepięknymi widokami na okoliczne winnice! Magiczne miejsce, do którego warto zawitać podczas tzw. golden hour i pstryknąć kilka zdjęć 🙂

Na Morawy Południowe zaprosił nas Filip Hlavinka oraz Krzysztof Piekarski ze wspaniałej organizacji Grono Tour. Jeśli macie ochotę na zorganizowaną wyprawę po najpiękniejszych zakątkach Moraw, połączoną z degustacją win w lokalnych winiarniach, serdecznie polecamy chłopaków, bo robią naprawdę genialną robotę!

Patronat nad wydarzeniem i współfinansowanie objęli: TIC BrnoCCRJMCzechTourism, South Moravia oraz VOC Niebieskie Góry Aqualand Moravia.

Before We Get Old blog

Agata & Krzysztof Cieślak 

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze.

 O NAS  |  WSPÓŁPRACA  |  KONTAKT

WPISY, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ:

Co zobaczyć w Znojmo jak dojechać do Znojmo zamek w Znojmo Znojmo atrakcje Znojmo ceny Znojmo ciekawe miejsca Znojmo przewodnik Znojmo ratusz Znojmo rotunda Znojmo zwiedzanie


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.