Praga w 3 dni – co warto zobaczyć? Mapa + trasa.
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 28 czerwca 2018 | Kategoria: Czechy
Praga w 3 dni

Do Pragi wybraliśmy się całkiem spontanicznie, pod wpływem promocji Polskiego Busa (9 zł z Katowic do Pragi nie mogło nas nie skusić!). Decyzja o spędzeniu weekendu w stolicy Czech była spontaniczna, ale już sam pobyt skrupulatnie zaplanowaliśmy. Chcieliśmy uniknąć typowych wpadek jak np. wybieranie się na Most Karola w godzinach szczytu i walka o każdy centymetr przestrzeni. Poniższy plan Praga w 3 dni jest więc tak przemyślany, aby cieszyć się każdym miejscem w najdogodniejszym momencie.

Praga na weekend zwiedzanie

JAK DOJECHAĆ DO PRAGI?

Jeśli mieszkasz na południu Polski, najprostszym sposobem dotarcia do Pragi jest podróż autobusem. My trafiliśmy na promocję Polskiego Busa (aktualnie Flix Bus), dzięki której podróż w dwie strony z Katowic do Pragi kosztowała nas 18zł na osobę. 

Nie polecamy wybierać się do stolicy Czech samochodem. W centrum miasta mogą być problemy z parkingiem (tańsze hotele nie dysponują miejscami parkingowymi). Ponadto zwiedzanie Pragi autem nie jest najlepszym pomysłem, ale o tym później.

Dla osób z centralnej i północnej Polski dobrą alternatywą mogą być połączenia lotnicze. Bilety lotnicze z największych miast Polski można znaleźć już za kilkadziesiąt złotych.

GDZIE NOCOWAĆ W PRADZE?

W Pradze znajdziecie setki, jeśli nie tysiące miejsc noclegowych. Jest z czego wybierać. Jeśli planujesz niskobudżetową wycieczkę, dobrym pomysłem może się okazać spanie w hostelu. Nigdy wcześniej nie testowaliśmy nocowania w wieloosobowych pokojach, więc z drżącą ręką zarezerwowaliśmy dwa miejsca w 16-osobowym pokoju w Hostel Orange. Okazało się, że nie taki diabeł straszny! Za cztery noce na dwie osoby zapłaciliśmy 392 zł, co przy praskich cenach jest niezłym wynikiem. Tak naprawdę, każdego dnia pokój opuszczaliśmy o 6:00 rano, a wracaliśmy o 23:00-24:00, więc nie chcieliśmy przepłacać za osobny pokój, skoro mieliśmy go wykorzystywać jedynie do spania.

Praga w 3 dni orange hostel

KTÓRĄ DZIELNICĘ PRAGI WYBRAĆ?

Najlepiej znaleźć nocleg w dzielnicy Staré Město lub Malá Strana. Stąd najbliżej do wielu atrakcji. Aczkolwiek to nie dzielnica jest najważniejsza, a bliskie położenie hotelu do stacji metra, które jeździ niemal po całym mieście.

CZYM PORUSZAĆ SIĘ PO PRADZE?

Najwygodniejszym sposobem przemieszczania się po mieście jest korzystanie z miejskiego metra, którego trzy linie jeżdżą praktycznie w każdy rejon miasta. Najlepszą opcją na poruszanie się przez 3 dni w Pradze jest kupienie 72-godzinnej karty, upoważniającej do korzystania z transportu publicznego. Taki bilet kupicie za 310 Kč (ok. 50 zł) w automatach umieszczonych na przystankach i stacjach metra. Używając karty możecie korzystać z metra, autobusów, tramwajów i kolejki na wzgórze Petřín.

PRAGA W 3 DNI - PLAN ZWIEDZANIA

Poniższy plan wycieczki po Pradze jest umiarkowanie intensywny. Osobiście często lubimy wstać o świcie, aby złapać w kadrze wschód słońca, więc jeśli lubicie pospać, możecie te punkty pominąć 😉

PRAGA W 3 DNI - DZIEŃ PIERWSZY

Wstajemy wcześnie rano i udajemy się na wschód słońca na Letenské sady. Tam, przy restauracji Hanavský pavilon, znajdujemy świetny punkt widokowy, z którego podziwiamy pięknie skąpane w słońcu mosty na Wełtawie.

Praga punkty widokowe
Praga ciekawe miejsca

Po wschodzie słońca przechodzimy nieco dalej zobaczyć rytmicznie kiwający się praski metronom. Kiedyś w tym miejscu nad miastem czuwał ogromny pomnik Stalina, którego historia jest bardzo ciekawa (zerknijcie na ten artykuł) . Dzisiaj okolice stanowią raj dla deskorolkarzy, a z góry rozpościera się ładny widok na miasto.

Praga w 3 dni metronom

Schodzimy ze wzgórza i jemy śniadanie w pobliskiej knajpce. Następnie zahaczamy o kolejną małą atrakcję Pragi, Ścianę Johna Lennona. Historia tego miejsca sięga roku 1988, kiedy to przeciwnicy komunizmu wypisywali na murze swoje słowa protestu. W rytmie gitar ulicznych grajków, aktualnie można odszukać na ścianie wiele symboli miłości i młodzieńczych ideałów. 

Praga w 3 dni atrakcje
Praga w 3 dni co zobaczyć

Kolejnym punktem zwiedzania jest królewski kompleks Hradczany z majestatyczną Katedrą św. Wita na czele, bazyliką św. Jerzego i pięknym widokiem na Pragę. Do tego zestawienia koniecznie dodajemy Złotą Uliczkę, niegdyś siedzibę złotników, a dzisiaj chętnie odwiedzaną, pełną uroczych sklepików i wystaw alejkę.

Katedra św. Wita Hradczany Praga
Praga złota uliczka
Hradczany Złota Uliczka

Opuszczamy Złotą Uliczkę i komunikacją miejską podjeżdżamy nieco wyżej na wzgórze, aby zwiedzić, mieszczącą się w klasztorze, Bibliotekę na Strahovie, jedną z najpiękniejszych na świecie! Podzielona jest na trzy części: Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną i łączący je Gabinet Osobliwości. Wysokie, drewniane regały i drobiazgowe sztukaterie na suficie, w towarzystwie malowniczych fresków, robią naprawdę ogromne wrażenie!

Praga w 3 dni biblioteka Hradczany
Praga w 3 dni atrakcje

Tuż obok biblioteki znajduje się Klášterní pivovar, w którym wypijecie prawdopodobnie jedno z najsmaczniejszych piw w swoim życiu! My degustowaliśmy cztery różne rodzaje i każdy był pyszny!

Praga w 3 dni piwo przy klasztorze

Po przyjemnym relaksie w klasztornym browarze, wspinamy się spacerkiem na wzgórze Petřín. Zachód słońca nad usianą czerwonymi dachami Pragą podziwiamy z 65,5 metrowej Wieży Petřín (Petřínská rozhledna).

Praga wzgórze Petrin
Praga w 3 dni wieża Petrin

Wracamy do centrum w okolice Placu Wacława i resztę wieczoru spędzamy w wyjątkowej restauracji Výtopna – Railway Restaurant, w której zamówienia przywożone są w wagonikach. Świetna sprawa! Warto zarezerwować sobie wcześniej stolik online.

Więcej o restauracji Výtopna tutaj: Praga – 6 atrakcji, o których mało kto wie!

Praga w 3 dni atrakcje Vytopna

PRAGA W 3 DNI - DZIEŃ DRUGI

Ponownie wstajemy wcześnie, a wschodzące słońce obserwujemy spacerując po, wyjątkowo nietłocznym o tej porze, Moście Karola. Nawet śpiochom polecamy wstać o świcie, ponieważ tylko wtedy można na spokojnie pozachwycać się słynnym, praskim mostem.

Praga Most Karola o poranku

W trakcie dnia ilość turystów „nieznacznie” wzrasta…

Praga most karola tłumy

Po śniadaniu ruszamy w kierunku Vinárna Čertovka, czyli najwęższej praskiej uliczki! Jest ona na tyle wąska, że po obu stronach, długiej na nieco ponad 10 metrów uliczki zainstalowano… sygnalizację świetlną! Nic dziwnego, skoro szerokość służącej niegdyś jako przeciwpożarowej uliczki sięga jedyne 50cm!

najwęższa uliczka w Pradze

Zaledwie kilkanaście metrów od najwęższej uliczki, tuż przy Muzeum Kampa, znajduje się niezwykle osobliwa rzeźba, autorstwa Davida Černego: Sikający. Przedstawia ona dwóch mężczyzn, którzy sikają do zbiornika z wodą w kształcie Czech. Ta kontrowersyjna instalacja symbolizuje wejście naszych sąsiadów do Unii Europejskiej. Autor tłumaczy swoją wizję argumentem, że czynność oddawania moczu jest przyjemna, tak samo jak miłym było wejście Czech do UE. Dodatkowe atrakcje? A i owszem, bardzo proszę: penisy dostojnych mężczyzn są ruchome, można nimi sterować za pomocą smsów, a co odważniejsi piją wodę wylatującą prosto z… przyrodzenia słynnych panów. 

Praga sikające chłopy

Spacerkiem udajemy się wzdłuż Wełtawy do Muzeum Kampa. Nawet jeśli nie jesteście zwolennikami galerii sztuki współczesnej, to tutejsze nowoczesne rzeźby naprawdę robią wrażenie. Wiele z nich zainstalowanych jest na zewnątrz, warto więc udać się tutaj nawet jeśli nie chcecie wchodzić do środka muzeum. W pobliżu zobaczycie przy okazji słynne niemowlęta Davida Černy’ego z kodem kreskowym zamiast twarzy.

Praga w 3 dni rzeźby Davida Cernego
Praga w 3 dni Muzeum Kampa

Następnie idziemy na Most Legii, z którego schodzimy na wyspę Střelecký ostrov. Przy dobrej pogodzie jest to świetne miejsce na chillout z pięknym widokiem na Most Karola i starówkę na wschodnim wybrzeżu Wełtawy. 

Praga w 3 dni Most Legii
Praga w 3 dni Before We Get Old
Praga widok na Most Karola

Mostem Legii przechodzimy na drugą stronę Wełtawy i jemy obiad (polecamy knajpkę z regionalną kuchnią U Medvídků). Spacerując oglądamy jeszcze dwie rzeźby Davida Černego: wiszącego Zygmunta Freuda – Man Hanging Out oraz naszego ulubieńca – obrotową głowę Franza Kafki.

Praga rzeźby Davida Cernego

Popołudniu udajemy się w kierunku dzielnicy Staré Město, po drodze wstępując do Biblioteki Miejskiej i oglądając ciekawą instalację z książek. Wstęp jest bezpłatny, a książkowa wieża warta zobaczenia.

Praga w 3 dni wieża z książek

Kolejnym punktem programu jest spacer po rynku staromiejskim i podziwianie jednego z najsłynniejszych zegarów astronomicznych na świecie: Pražský Orloj. Za dodatkową opłatą rynek można również zobaczyć z perspektywy najwyższej kondygnacji ratusza.

Praga w 3 dni rynek

Jeśli starczy nam czasu do zachodu słońca, możemy dodatkowo zahaczyć o zlokalizowaną nieopodal Mostu Karola rzeźbę Davida Černy’ego: embryo.

Praga David Cerny rzeźby

Tak samo jak o świcie, Most Karola ma swój urok o zmierzchu. Wieczorny spacer w tym miejscu może przypominać trochę walkę o przetrwanie wśród tłumów, ale to właśnie pod koniec dnia na moście panuje specyficzny klimat. Dookoła rozbrzmiewa muzyka okolicznych grajków, uliczni malarze sprzedają swoje obrazy, a jedyne co od świtu się nie zmienia, to spokojny nurt Wełtawy. Za drobną opłatą polecamy wejść na Staromiejską Wieżę Mostową i spojrzeć na skąpany w zachodzącym słońcu Most Karola z innej perspektywy.

Praga w 3 dni atrakcje
Praga zachód słońca

Intensywny dzień kończymy degustując wino na słynnej Náplavce, czyli nocnym bulwarze nad Wełtawą. Magiczne miejsce, w którym można skosztować regionalne smakołyki, a wszyscy dookoła spacerują z plastikową lampką do wina, spacerując od stoiska do stoiska i próbując win z całego świata. 

Więcej informacji o Náplavka tutaj.

Praga Naplavka

PRAGA W 3 DNI - DZIEŃ TRZECI

Naszym celem na dzisiejszy poranek jest dawna dzielnica żydowska Josefov. W zależności od lokalizacji Waszego hotelu, możecie po drodze zahaczyć o kolejną rzeźbę Davida Černy’ego: wiszącego konia w Pałacu Lucerna. 

3 dni w Pradze rzeźba wiszącego konia

Docieramy do usytuowanej w sercu Starego Miasta dzielnicy żydowskiej Josefov. Podziwiamy piękne synagogi i spacerujemy po wąskich alejkach. Wystające z ziemi, kamienne mogiły najstarszego w Europie Cmentarza Żydowskiego robią na nas piorunujące wrażenie!

Praga Josefov
Praga w 3 dni synagogi Josefov

Przechodzimy przez Most Mánesa na drugą stronę Wełtawy i udajemy się do barokowego Pałacu Wallensteina, obecnej siedziby senatu. Miłośnikom ogrodów to miejsce z pewnością przypadnie do gustu!

Praga Pałac Wallensteina ogrody

Pozostając na zachodnim wybrzeżu Wełtawy ruszamy metrem na południe do dzielnicy Smíchov. Tym razem naszym celem jest Muzeum Kolejnictwa – Railway Kingdom. Świetne miejsce, w którym oprócz ciekawych instalacji dotyczących kolejnictwa znajdziecie największą interaktywną makietę Pragi. Mało znane miejsce, a naprawdę godne polecenia!

Dowiedz się więcej o Railway Kingdom.

Praga w 3 dni muzeum kolejnictwa

Wracając z Railway Kingdom przechodzimy na drugą stronę rzeki i robimy zdjęcie słynnego Tańczącego Domu. Biurowiec o charakterystycznym kształcie usytuowany jest na skrzyżowaniu dróg, więc traktujemy go raczej na zasadzie „zrobimy zdjęcie i idziemy dalej”.

Praga w 3 dni tańczący dom

Koniec zwiedzania, idziemy na autobus powrotny do Polski.

Before We Get Old blog

Agata & Krzysztof Cieślak 

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze.

 O NAS  |  WSPÓŁPRACA  |  KONTAKT  SKLEP

3 dni w pradze plan zwiedzania pragi praga atrakcje Praga co warto zobaczyć Praga metronom Praga Most Karola Praga na weekend Praga Naplavka praga przewodnik praga w 3 dni przewodnik po Pradze


Komentarze
38 komentarzy
 1. Pamiętam, że w przywołanej przez Was Bibliotece na Strahovie najdłużej zatrzymaliśmy się przy globusach.. wydają się tak majestatyczne, że w pierwszej chwili koniecznie chciałoby się mieć takie w domu. Dopiero później przychodzi refleksja, gdzie toto miałoby stać 😉 A czy widzieliście niemowlęta C.na wieży telewizyjnej? 🙂

 2. Praga to takie miasto, które ciągle robię na raty – przyjeżdżam co jakiś czas i zawsze robię mały jej wycinek. Zawsze dobrze tam wracać! 🙂

 3. W Pradze byłam już dwukrotnie, a jednak zawsze przy takich wpisach znajdę przynajmniej kilka miejsc, do których chciałabym jeszcze zajrzeć. 😉 Dzięki za inspirację!

 4. Zapisuje post w zakładkach, bo szykuje mi się krótki wyjazd do Pragi. Dzięki Wam może uda mi się ogarnąć jak najwiecej ciekawych miejsc w rekordowym czasie.

 5. w Pradze byłem… 10 lat temu, jako 6-latek 😉 i nie pamiętam za dużo – głównie Złotą Uliczkę. Trzeba będzie wrócić!

 6. Ojej, jak dobrze znaleźć tak aktualny wpis o Pradze! 15 września biorę ślub i z przyszłą żoną planujemy podróż poślubną do Pragi na 4 dni. Myślę, że wykorzystamy Wasz plan na naszą wycieczkę, z drobnymi zmianami 😉

 7. Bardzo fajny plan zwiedzania. Za niedługo wyruszam z chłopakiem do Pragi i napewno z niego skorzysatmy 🙂

 8. Cześć ?
  Dziękujemy za Vytopną. Rewelacyjne zwieńczenie wyjazdu. W planie początkowo mieliśmy zwiedzanie według Waszego planu….. ale plany planami ? Postawiliśmy na nasze nogi czyli tam gdzie nas poniosą a priorytetem i tak był koncert. Na pewno to nie ostatni wyjazd do Pragi
  Pozdrawiamy
  Anka i Marcin

 9. Cześć, plan bardzo intensywny ale pewnie warto, jeśli uda mi się moją żonę rano z łóżka wyciągnąć to pewnie jakąś jego część zaliczymy 😉
  Teraz pytania:
  -jedziemy we dwójkę 6 lipca do 8 lipca, do hotelu venezia, czy odpowiednim wyborem transportu bedzie pociąg z bohumina w Czechach?
  – wybraliśmy opcję bez wyżywienia, warto popróbować lokalnych przysmaków?
  – koncert odbyć się ma 7.07 (niedziela) na lotnisku letnany, jak najszybciej i najtaniej dostać się tam w tym dniu? (oczywiście także spowrotem)
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 10. Witamy, w zwiazku z wyjazdem do pragi na koncert eda, mamy kilka pytan:
  – czy dobrym wyborem bedzie transport pociagiem z bohumina do pragi? (Autem do pragi ponoc lepiej sie nie wciskac)
  – jak cenowo wyglada jedzenie w pradze ( mamy nocleg bez wyzywienia)
  – koncert jest na lotnisku letnany, mozna sie tam jakos tanio dostac z centrum ( w obie strony oczywiscie)
  Z gory dziekujemy za odpowiedz, pozdrowienia 🙂

 11. Dziękuję za plany zwiedzania, w sierpniu po raz pierwszy jedziemy z mężem samodzielnie zwiedzać Czechy, głównie Praga i KARLOWE Vary. Poranna kawa przy namiocie to nasz sposób na letnie wakacje, które dotychczas przeznaczaliśmy na zwiedzanie naszego kraju.
  Serdecznie pozdrawiam
  Beata

 12. Miło Was poznać. My też Ślązacy – rejon Śląska Cieszyńskiego. 🙂 Dobrze wiedzieć, że w pobliżu są też wspaniali fascynaci podróży i twórcy ciekawych map.
  Dziękujemy za wycieczkę. Czechy są nam znane, ale tutejsze rejonowe oraz Morawy 🙂
  Marco był w Pradze a ja jeszcze nie dotarłam. Mamy nadzieję, że się to zmieni.
  Pozdrawiamy.

  • Cześć Edi i Marco! Fajnie, że do nas wpadliście 😀 Śląsk cieszyński jest nam bardzo znany – mamy tam rodzinę + co roku przyjeżdżamy na zjazd blogerów podróżniczych w Cieszynie 😀 Najlepsza impreza w roku! 😀

 13. Dzis ruszamy z rodziną do Pragi. Bardzo ten Wasz opis nam pomoże. Bylam już w Pradze ale jako dziecko i niewiele pamiętam. Mam nadzieję że z Wasza pomocą uda mi się te miasto zwiedzić i nie zapomnieć. Super że mi pomogliscie

 14. Hej dzieki za Wasz przewodnik. Przydal sie 🙂 Właśnie wracamy z 3dniowego wypadu z Pragi.
  Polecamy opcje Leo Expres z Tychów (wcześniej kupione bilety 2osoby 210zl:)

  • Cześć Ania! Jasne, że sobie poradzisz! Praga pełna jest pomocnych ludzi, więc na pewno w razie „w” ktoś pomoże 🙂 Przygotuj sobie tylko wcześniej plan podróży, żebyś nie traciła za wiele czasu na dojazdy z miejsca na miejsce. Jeśli nie masz dużo czasu na planowanie, to zachęcam Cię do skorzystania z naszego e-booka z gotową do druku trasą zwiedzania Pragi na weekend, polecanymi hotelami w dogodnej lokalizacji oraz dokładnie rozpisanymi wskazówkami, jak dostać się z miejsca A do miejsca B: https://beforewegetold.pl/produkt/praga-na-weekend-przewodnik-do-druku/

 15. Dziękuję Wam za ten przewodnik. Pojechałem do Pragi z rodziną na dwa dni, tak na wariata bez przygotowań i dzięki Wam nie błądziliśmy, nie kłociliśmy się, mieliśmy jakiś plan. Dobrze zacząć zwiedzanie od górzystej części miasta kiedy ma się jeszcze siły🙂 Biblioteka cudo. Reszta też przepiękna. Wyjście na wieżę widokową po schodach spala kalorie z 3 dni 😁 Pozdrawiam.

 16. Witajcie! Dziś wróciliśmy z pięknej Pragi i na dzień dobry musieliśmy wykonać test na koronawirusa – rzeczywistość w De. Dzięki za Wasz przewodnik, z nim zdecydowanie było łatwiej. Kawał dobrej roboty 😉 Wszystkiego nie udało się zobaczyć, ale to znak, że należy tam wrócić ;D
  Pozdrawiamy!

 17. Cześć, jesteśmy właśnie na spontanicznej wycieczce w Pradze 😉 korzystamy z Waszego przewodnika, który pomógł nam opracować plan zwiedzania, dziękujemy za wskazanie ciekawych miejsc 😁 ps jesteśmy z Cieszyna, z tego co przeczytałam czasami bywacie… ☺️😁 Pozdrawiamy Sylwia i Krzysiek

 18. Super artykuł! Bardzo przydatne informacje. Za tydzień wybieramy się na weekend do Pragi i wasz post bardzo dużo nam pomógł! Pozdrawiam 😉

 19. nuuuuuudam nic ciekawego. Pseudo rzeźby. Kiepskie miasto, byłam kilka razy, nie polecam. Jest wiele ciekawszych miejsc na tej planecie.

 20. Praga piękne miasto, które trzeba zwiedzać kilka dni. Warto ułozyć plan
  i zwiedzać we własnym zakresnie. Wycieczki z przewodnikiem nie polecamy:) To urokliwe miejsce wymaga czasu, a nie pośpiechu:)

 21. Wpis bardzo mi się nadał podczas planowania wycieczki do Pragi z moim ukochanym. Dziękuję, że udostępniacie swoje przeżycia za darmo!

 22. Z planu wycieczki skorzystaliśmy. Bardzo dziękujemy, bo bez niego chyba byśmy się pogubili. Byliśmy 3 i pół dnia i dla naszej 4-osobowej rodziny i psa było akurat, tak by na spokojnie wszystko sobie zwiedzić. Ja dodałabym jeszcze informację, gdzie można z psem wejść a gdzie nie, bo akurat to było dla nas istotne.Do planu dorzuciliśmy jeszcze Muzeum Iluzji i pływanie rowerkiem wodnym po Wełtawie (no ale mieliśmy troszkę więcej czasu). Było super, dzięki Wam po części. Pragę moje dzieci zapamiętają na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.