Ciekawostki o Azji – czego mogę się spodziewać?
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 19 listopada 2017 | Kategoria: Azja
ciekawostki o Azji

PIERWSZY RAZ W AZJI?

Pierwsza styczność z Azją Południowo-Wschodnią to jedna wielka mieszanka nowych wrażeń, odczuć i smaków. To czas, w którym, nieważne ile przewodników przeczytacie przed wyjazdem, wiele sytuacji będzie dla Was zaskoczeniem. Wracamy teraz myślami do swoich pierwszych dni w Azji i przypominają nam się chwile, które wywołały w nas ogromne emocje, zdziwienie lub ekscytację. Mieliśmy plan, aby podzielić wszystkie te ciekawostki o Azji na pozytywne i negatywne, jednak z perspektywy czasu, każdy z tych momentów wydaje nam się jedną spójną całością, bez której Azja nie byłaby po prostu Azją! Decyzję o tym, czy gekon urzędujący w Waszym plecaku jest pozytywnym doświadczeniem, czy nie, pozostawiamy więc Wam samym. Otwierając plecak sami odskoczyliśmy z przerażeniem na bok. Jednak zadajemy sobie pytanie: czy jeśli byłoby tak czysto i sterylnie, na wzór europejskich standardów… czy jeśli nie zobaczylibyśmy tego gekona w naszym plecaku… i innych rzeczy, wypisanych poniżej… to czy aby na pewno wciąż podróżowanie po Azji byłoby tak niezwykłe i niezapomniane?

CIEKAWOSTKI O AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ

Poniżej przedstawiamy kilka azjatyckich sytuacji, z którymi, być może, przyjdzie Wam się spotkać. Wszystkie poniższe kwestie zaskoczyły nas podczas trzymiesięcznej podróży przez Tajlandię, Mjanmę, Laos, Kambodżę, Malezję i Singapur.

ŁAZIENKI W AZJI

Zużytego papieru toaletowego nie wrzuca się do kibelka. Służą do tego kosze na śmieci (lub bardzo często ich brak).

azja ciekawostki

Mowa oczywiście o papierze toaletowym, który sami sobie przyniesiecie, albowiem w publicznych toaletach rzadko zdarzy się znaleźć taki gadżet. W zamian za to najczęściej znajdziecie kranik z wodą do podmywania się.

Rzadkością są również spłuczki w toaletach. Zastępują je duże wiadra z wodą i plastikowy rondelek do ręcznego spłukiwania.

Na porządku dziennym są łazienki, w których prysznic nie jest niczym obudowany (żadnej szyby, ani kotary). Nie mamy porównania do drogich hoteli, my raczej korzystaliśmy z tych tanich, w których łazienki zazwyczaj bywały małe i ciasne. Skutek był taki, że biorąc prysznic woda ściekała jednocześnie po kibelku, lustrze, ścianach i umywalce. Nic strasznego, szybko przyzwyczajacie się, że w łazience niczego się nie trzyma, a przed odkręceniem wody należy ewakuować jedyny przedmiot: rolkę papieru toaletowego.

JEDZENIE W AZJI

W Azji jemy łyżką, widelcem, lub patyczkami. Do spożywania posiłków nie używamy noża.

Kupując wodę mineralną w butelce zazwyczaj dostajemy w gratisie słomkę do picia. Wciąż nie ogarniamy w jakim celu. 

ciekawostki o Azji - jedzenie

OK, woda w wysokich temperaturach w styczności z bakteriami żyjącymi w naszych ustach szybciej się psuje. Ale… serioooo? Aż tyle trzeba dodatkowo plastiku produkować?

W Tajlandii po raz pierwszy widzieliśmy posiłki podawane bezpośrednio na… obrusie! Bez talerzy i sztućców.  Do zjedzenia używamy oczywiście rąk, a na koniec wszystkie resztki wyrzuca się do kosza, łącznie z jednorazowym obrusem. Taka o, ciekawostka.

night market Bangkok

Zamawiając posiłek w Azji nie spodziewajcie się otrzymać go na jednym talerzu. Nie wszędzie, ale są miejsca (na przykład Mjanma), w której nigdy nie podano nam posiłku na jednym talerzu.

ciekawostki o Azji jedzenie

CIEKAWOSTKI O AZJI - TRANSPORT

Niezłą frajdą jest podróż tak zwanym sleeping bus’em. Są to autokary z miejscami leżącymi. Rewelacyjna sprawa na kilkunastogodzinnych trasach nocnych.

ciekawostki o azji nocne autobusy

Bardzo często tapicerka, którą obite są autokarowe siedzenia znajduje się… wszędzie…

ciekawostki o Azji - autobusy

Jeśli jesteśmy już w temacie autobusów, niezwykle pielęgnowana jest tutaj tradycja włączania w autokarach miłosnych teledysków (lokalnych, nie tam żadnych hollywódzkich produkcji). Pasażerowie zapatrzeni są w nie jak w obrazek, a nam przypominają one historie rodem z Harlequina. To dość osobliwe zjawisko najczęściej można zauważyć w Mjanmie i Laosie.

W Azji panuje dziwna zasada postojów autokarowych w środku nocy. Wyobraźcie sobie sytuację, że macie przed sobą kilkunastogodzinną, nocną podróż. Od dłuższego czasu wiercicie się na siedzeniu, próbując znaleźć dogodną pozycję do snu (w końcu luksus w stylu sleeping bus fundujecie sobie od święta). Gdy po wielu bojach udaje Wam się wreszcie zasnąć, kierowca właśnie wtedy zarządza 30-40 minutowy postój, wyrywając Was tym samym ze snu. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ostatecznie po kilku godzinach podróży trzeba skorzystać z toalety. Jednak do tej pory zdumiewa nas fakt, że większość pasażerów, łącznie z kierowcami, zasiada w pobliskiej restauracji i o godzinie 1:00 w nocy zamawia posiłki rozmiarów iście obiadowych… Dalej nie mieści nam się w głowie, że będąc wyrwanym ze snu o tak nieludzkiej porze można mieć apetyt na wszelkiego rodzaju zupy, ogromne porcje makaronów, czy ryżu.

Ciekawostki o Azji nie mogłyby nie zawierać informacji o… klimatyzacji w autobusach! Klima działa, a jakże! Na tyle funkcjonuje, że przeciętny Europejczyk jest w stanie zamarznąć. Często pokrętła regulujące nawiew są zepsute, a nawet jeśli działają, to i tak cały autobus jest wychłodzony. Poniżej dwa dowody, że nie kłamiemy: drugi plan w czapkach (a na dworze +30) i owinięte w worki stopy Agaty.

ciekawostki o Azji

SKLEPY W AZJI

Ostatnia sprawa, która nas zaskoczyła: w sklepach znajdziecie wszystko, nie musicie zabierać ze sobą połowy Europy, naprawdę. Więcej w tym temacie przeczytacie tutaj: jak spakować plecak do Azji.

 

Był ktoś z Was był już w Azji Południowo-Wschodniej? Ciekawi jesteśmy Waszych spostrzeżeń! Na pewno macie w zanadrzu jakieś ciekawostki o Azji, których my nie zauważyliśmy! Dajcie znać!

WPISY, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ:

Agata & Krzysztof Cieślak

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze. 

 O NAS WSPÓŁPRACA  KONTAKT

Azja ciekawostki Azja czego się spodziewać Azja dla początkujących Birma ciekawostki ciekawostki na temat Azji ciekawostki o krajach Azji pierwszy raz w Azji Tajlandia ciekawostki


Komentarze
3 komentarzy
  1. Azja to dla mnie istna egzotyka. Niektóre zwyczaje inrtygujące inne warte wprowadzenia 🙂 Generalnie, im więcej się podróżuje, tym mniej się człowiek dziwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.