Ciekawostki o Azji – czego mogę się spodziewać?
Autor: Before We Get Old | Data publikacji: 19 listopada 2017 | Kategoria: Azja
ciekawostki o Azji

PIERWSZY RAZ W AZJI?

Pierwsza styczność z Azją Południowo-Wschodnią to jedna wielka mieszanka nowych wrażeń, odczuć i smaków. To czas, w którym, nieważne ile przewodników przeczytacie przed wyjazdem, wiele sytuacji będzie dla Was zaskoczeniem. Wracamy teraz myślami do swoich pierwszych dni w Azji i przypominają nam się chwile, które wywołały w nas ogromne emocje, zdziwienie lub ekscytację. Mieliśmy plan, aby podzielić wszystkie te ciekawostki o Azji na pozytywne i negatywne, jednak z perspektywy czasu, każdy z tych momentów wydaje nam się jedną spójną całością, bez której Azja nie byłaby po prostu Azją! Decyzję o tym, czy gekon urzędujący w Waszym plecaku jest pozytywnym doświadczeniem, czy nie, pozostawiamy więc Wam samym. Otwierając plecak sami odskoczyliśmy z przerażeniem na bok. Jednak zadajemy sobie pytanie: czy jeśli byłoby tak czysto i sterylnie, na wzór europejskich standardów… czy jeśli nie zobaczylibyśmy tego gekona w naszym plecaku… i innych rzeczy, wypisanych poniżej… to czy aby na pewno wciąż podróżowanie po Azji byłoby tak niezwykłe i niezapomniane?

CIEKAWOSTKI O AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ

Poniżej przedstawiamy kilka azjatyckich sytuacji, z którymi, być może, przyjdzie Wam się spotkać. Wszystkie poniższe kwestie zaskoczyły nas podczas trzymiesięcznej podróży przez Tajlandię, Mjanmę, Laos, Kambodżę, Malezję i Singapur.

ŁAZIENKI W AZJI

Zużytego papieru toaletowego nie wrzuca się do kibelka. Służą do tego kosze na śmieci (lub bardzo często ich brak).

azja ciekawostki

Mowa oczywiście o papierze toaletowym, który sami sobie przyniesiecie, albowiem w publicznych toaletach rzadko zdarzy się znaleźć taki gadżet. W zamian za to najczęściej znajdziecie kranik z wodą do podmywania się.

Rzadkością są również spłuczki w toaletach. Zastępują je duże wiadra z wodą i plastikowy rondelek do ręcznego spłukiwania.

Na porządku dziennym są łazienki, w których prysznic nie jest niczym obudowany (żadnej szyby, ani kotary). Nie mamy porównania do drogich hoteli, my raczej korzystaliśmy z tych tanich, w których łazienki zazwyczaj bywały małe i ciasne. Skutek był taki, że biorąc prysznic woda ściekała jednocześnie po kibelku, lustrze, ścianach i umywalce. Nic strasznego, szybko przyzwyczajacie się, że w łazience niczego się nie trzyma, a przed odkręceniem wody należy ewakuować jedyny przedmiot: rolkę papieru toaletowego.

JEDZENIE W AZJI

W Azji jemy łyżką, widelcem, lub patyczkami. Do spożywania posiłków nie używamy noża.

Kupując wodę mineralną w butelce zazwyczaj dostajemy w gratisie słomkę do picia. Wciąż nie ogarniamy w jakim celu. 

ciekawostki o Azji - jedzenie

OK, woda w wysokich temperaturach w styczności z bakteriami żyjącymi w naszych ustach szybciej się psuje. Ale… serioooo? Aż tyle trzeba dodatkowo plastiku produkować?

W Tajlandii po raz pierwszy widzieliśmy posiłki podawane bezpośrednio na… obrusie! Bez talerzy i sztućców.  Do zjedzenia używamy oczywiście rąk, a na koniec wszystkie resztki wyrzuca się do kosza, łącznie z jednorazowym obrusem. Taka o, ciekawostka.

night market Bangkok

Zamawiając posiłek w Azji nie spodziewajcie się otrzymać go na jednym talerzu. Nie wszędzie, ale są miejsca (na przykład Mjanma), w której nigdy nie podano nam posiłku na jednym talerzu.

ciekawostki o Azji jedzenie

CIEKAWOSTKI O AZJI - TRANSPORT

Niezłą frajdą jest podróż tak zwanym sleeping bus’em. Są to autokary z miejscami leżącymi. Rewelacyjna sprawa na kilkunastogodzinnych trasach nocnych.

ciekawostki o azji nocne autobusy

Bardzo często tapicerka, którą obite są autokarowe siedzenia znajduje się… wszędzie…

ciekawostki o Azji - autobusy

Jeśli jesteśmy już w temacie autobusów, niezwykle pielęgnowana jest tutaj tradycja włączania w autokarach miłosnych teledysków (lokalnych, nie tam żadnych hollywódzkich produkcji). Pasażerowie zapatrzeni są w nie jak w obrazek, a nam przypominają one historie rodem z Harlequina. To dość osobliwe zjawisko najczęściej można zauważyć w Mjanmie i Laosie.

W Azji panuje dziwna zasada postojów autokarowych w środku nocy. Wyobraźcie sobie sytuację, że macie przed sobą kilkunastogodzinną, nocną podróż. Od dłuższego czasu wiercicie się na siedzeniu, próbując znaleźć dogodną pozycję do snu (w końcu luksus w stylu sleeping bus fundujecie sobie od święta). Gdy po wielu bojach udaje Wam się wreszcie zasnąć, kierowca właśnie wtedy zarządza 30-40 minutowy postój, wyrywając Was tym samym ze snu. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ostatecznie po kilku godzinach podróży trzeba skorzystać z toalety. Jednak do tej pory zdumiewa nas fakt, że większość pasażerów, łącznie z kierowcami, zasiada w pobliskiej restauracji i o godzinie 1:00 w nocy zamawia posiłki rozmiarów iście obiadowych… Dalej nie mieści nam się w głowie, że będąc wyrwanym ze snu o tak nieludzkiej porze można mieć apetyt na wszelkiego rodzaju zupy, ogromne porcje makaronów, czy ryżu.

Ciekawostki o Azji nie mogłyby nie zawierać informacji o… klimatyzacji w autobusach! Klima działa, a jakże! Na tyle funkcjonuje, że przeciętny Europejczyk jest w stanie zamarznąć. Często pokrętła regulujące nawiew są zepsute, a nawet jeśli działają, to i tak cały autobus jest wychłodzony. Poniżej dwa dowody, że nie kłamiemy: drugi plan w czapkach (a na dworze +30) i owinięte w worki stopy Agaty.

ciekawostki o Azji

SKLEPY W AZJI

Ostatnia sprawa, która nas zaskoczyła: w sklepach znajdziecie wszystko, nie musicie zabierać ze sobą połowy Europy, naprawdę. Więcej w tym temacie przeczytacie tutaj: jak spakować plecak do Azji.

 

Był ktoś z Was był już w Azji Południowo-Wschodniej? Ciekawi jesteśmy Waszych spostrzeżeń! Na pewno macie w zanadrzu jakieś ciekawostki o Azji, których my nie zauważyliśmy! Dajcie znać!

WPISY, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ:

Agata & Krzysztof Cieślak

Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które ponad wszystko uwielbia podróżować. Naszym założeniem jest maksymalne korzystanie z życia, zanim się zestarzejemy. Podróżujemy raczej niskobudżetowo, nie dlatego, że to takie modne. My po prostu tak lubimy, a poranna kawa najbardziej smakuje nam przy namiocie, w plenerze. 

 O NAS WSPÓŁPRACA  KONTAKT

Azja ciekawostki Azja czego się spodziewać Azja dla początkujących Birma ciekawostki ciekawostki na temat Azji ciekawostki o krajach Azji pierwszy raz w Azji Tajlandia ciekawostki


Komentarze
3 komentarzy
  1. Azja to dla mnie istna egzotyka. Niektóre zwyczaje inrtygujące inne warte wprowadzenia 🙂 Generalnie, im więcej się podróżuje, tym mniej się człowiek dziwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

zBLOGowani.pl
Przeczytaj inne:
nietypowe atrakcje w Pradze
Praga – 6 atrakcji, o których mało kto wie!

Nietypowe atrakcje w Pradze, o których mało osób wie. Podpowiadamy kilka ciekawych i nietuzinkowych miejsc w stolicy Czech, które warto odwiedzić!

Zamknij